son soru - isaac asimov - youreads

    • okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
Yazar isaac asimov
son soru - isaac asimov
son soru, isaac asimov tarafından 1956 yılında yayımlanmış kısa hikâyedir. asimov'un multivac hikâye serisi içerisinde geçer. gelmiş geçmiş en başarılı bilim kurgu hikâyelerinden biri olarak kabul edilir. hikâye internet üzerinde birçok kaynakta bulunabilir.

son soru ilk olarak 2061 yılında multivac'ın teknisyenleri tarafından multivac'a sorulan bir sorudur. daha sonra hikâyede bu soru 6 değişik kişi tarafından daha sorulur. her soruda'da insanlar entropi'nin tersine döndürülüp döndürülemeyeceğini sormaktadırlar. her seferinde de karşılaşılan cevap "anlamlı bir cevap için yeterli bilgi yok" şeklindedir. en son evrenin sonu gelmek üzereyken benliği multivac içerisinde erimekte olan son insan tarafından tekrar sorulur. daha sonra evrendeki bütün enerji biter, madde, enerji, zaman artık yoktur. cevabı bulabilmek için toplanacak bütün bilgi toplanmıştır. artık toplanabilecek bilgi yoktur. multivac tüm bilgileri tekrar işler ve cevabı bulur ama cevabı vereceği kimse yoktur. multivac da cevabı uygulamalı olarak vermeye karar verir. ve ışığa "ol" der ve ışık olur.


  1. Entropi, yapay zeka, insanın sonu, evrenin başlangıcı gibi bir çok konuya değinen muazzam bir hikaye. Elektronik kitap haline için: tık

    Hikayeyi aklıma düşüren başlık: yapay zekanın tanrı olma ihtimali