1. işte aradığım başlık! enine boyuna tartışmak için birebir. fakat yine de:

  konsepti bozuk soru. insan olarak hep bazı şeyleri kendimize göre düşünüyoruz. mesela

  * uzaylı tasvirlerinde uzaylılar hep insanlara benzerler. ki böyle bir zorunluluk yok. örümcek biçiminde olup aynı zamanda zeki olabilirler. ama öyle düşünmeyi tercih etmeyiz.

  * zamanın başlangıcı ve sonu olduğunu düşünmemiz. yine insanın doğum-ölüm olayıyla benzerlik gösterir. bu özelliğimiz zamana aktarmaya çalışırız.

  * evrenin sınırını bulmaya çalışmamız. çünkü bizim bildiğimiz her şeyin bir sonu vardır. oysa evrenin sonu olmak zorunda degil. düşünün mesela şu an "evrenin niye bir sonu olsun ki?"

  bu da bunun gibi bir soru. tanrı'nın doğmak-ölmek gibi bir özelliği yok ki kendini öldürebilsin. veya zamanın başlamak gibi bir olgusu yok. veya evrenin sınırlı olmasını gerektirecek bir dogma yok.

  ayrıca, tanrı bir insan konseptidir. dolayısıyla siz ona ne özellik yüklerseniz, o o olacaktır. ölümsüz derseniz ölümsüz, mükemmel derseniz mükemmeldir. dünyada kimse allahın katına çıkıp sonra geri dönüp bilimsel bir makale yazmadı. dolayısıyla bunların hepsi kurgusal. bunu yaptığını düşünen ilk kişi de (aslında ilk değil) bol keseden, felsefi irdeleme yapmadan ne sıfat bulduysa peşine sonsuz sıfatı ekleyince, 2000 yıl sonra biz düşünüyoruz çelişkilerini.

  bu iki önermenin yan yana olması mantıksal çelişkiye neden olur. aynısı "her şeyi yıkan kuvvet, yıkılmayan duvar ile karşılaşırsa ne olur" sorusunda da var. her şeyi yıkan bir kuvvet olsa, o duvar olmazdı. duvar olsa, o kuvvet olmazdı. böyle düşünmek lazım.
 2. tanrı var mı ki şeklinde bir soruyla cevap vereceğim sorudur.
  tanrı kendini öldürebiliyorsa tanrı değildir, öyleyse tanrı yoktur.
  tanrı kendini öldüremiyorsa o zaman her şeye gücü yetmiyordur, öyleyse tanrı değildir, yani yine tanrı yoktur.
  ateizm detected.
 3. başlığın altına yazılanlardan görebildiğim kadarıyla, böyle bir sorunun varlığı dahi bazılarında kin ve nefret uyandırıyor

  siz bir din ortaya atıyorsanız, herkesin buna uymasını ve hatta hayatını buna göre şekillendirmesini bekliyorsanız; insanları ikna edebilmeniz gerekir.

  gördüğüm kadarıyla tanrının var olduğunu savunan ve sorudan rahatsızlık duyan dostlarımız doyurucu bir yanıt vermek yerine, soruyu seytani olmakla suçlayabiliyor. tıpkı yüzyıllardır hristiyanlık ve islam otoritelerinin yaptığı gibi...

  yahut sözcük oyunlarıyla "tanrı canlı mı ki ölsün?" diye yanıtlanabiliyor. öldürmek değil de yoketmek diye okuyuverdiğinizde bu karşı-soruyu soranın ya "basit" bir sözcük oyununa başvurarak meselenin üzerinden atladığını yahut zımnen ve gayri ihtiyari de olsa tanrının hiçbir zaman var olmadığını kabul ettiğini görürsünüz.

  özcesi, sözkonusu olan son derece yerinde ve üzerine düşünülmesi gereken sorudur.
 4. öldürse de kurtulsak diye desteklediğim soru.
  ahirette o bizi değil bizim onu yargılamamız gerekir. sen haksızsın sayın allah ve sana laflar hazırladım.
 5. bu kadar kişinin savaşlarla bombalarla, açlıkla susuzlukla, birilerinin vicdansızlığıyla ölümüne göz yumacak bir tanrı olmayacağını düşündüğüm için, çoktan kendini öldürmüş olabilir.
 6. ölümsüz olarak düşünülüp tasvir edilen bir varlığın aynı zamanda herşeye gücü yetebilecek kudrette olduğuna inanılıyorsa kendini öldürmeye de pekala gücü yeter. (bkz: düz mantık)
  wtf
 7. öldürmediğini nerden biliyorsun şeklinde cevaplanabilecek soru.

  ipucu: kitaplarda geçmişte mucizeler olduğu söyleniyor, şimdi var mı, yok.
 8. yemez.
  jole