tarık akan

Kimdir?

tarık akan, (d. tarık tahsin üregül, 13 aralık 1949), türk sinema aktör, dizi oyuncusu ve yazardır. ses dergisi'nin yarışmasında birinci seçilerek sinemaya girmiştir. yıldız teknik üniversitesi makine mühendisliği ve gazetecilik enstitüsünden mezun oldu. babası emekli albaydır. 2002 yılında "anne kafamda bit var" isimli bir kitap çıkarmıştır. 1991 yılında daha önceleri kendisinin de okuduğu taş özel ilkokulu'nu yap işlet devret sistemi ile alarak özel taş koleji'ni kurdu. eğitim konusunda da diğer işlerinde olduğu gibi başarılı oldu. aziz nesin'in vefatından sonra görevini devir alan oğlu ali nesin'den vakıf başkanlığını devir aldı. bodrum akyarlar'da manço kulüp yanında taştan bir rum evini restore edip dostlarını da ağırladığı bir yazlık haline getirdi. devrimcileri övdükleri için türkiye'de hapis cezasına çarptırılan sanatçılarla dayanışmak için yapılan yürüyüşe katıldı (2011). özellikle 70'li yıllarda yeşilçam filmlerinde oynadığı "ferit" karakteri ile bilinen tarık akan, sinema oyunculuğunun yanında siyasi olarak sol görüşe yakınlığı ile tanınmaktadır.


 1. iyiler-hep iyiler- aceleciler ölmek hususunda.
 2. olmaz böyle şey,
  yoksa rüya mı?
  tam mutlu oldum derken,
  yıktın bütün dünyamı.
  ben bu dertten ölürsem,
  söyle küçük bey;
  hiç mi kalbin sızlamaz?
  olmaz böyle şey.

  tamam hepimiz öleceğiz ama şimdi oldu mu bu küçük bey?
  mavi boncuk filminde dedikleri gibi;
  -yakışıklıyı sorarsa ne diyelim?
  -hep bildiğin gibi...
 3. bu ülkenin başına gelen nadir güzelliklerden bir tanesini daha kaybettik. yerin cennet olsun. artık bizim kafamızda bit var.
  ozumm
 4. hayatım boyunca ölümüne en çok üzüldüğüm insan sanırım akraba falan dahil. çok severdim bu adamı.
  hayatta ilk kez yaşlandığımı hissettim ve kaybetme korkusu arttı. hayatımı kaybetmek zerre umrumda değil ama sevdiğim değer verdiğim insanların da aslında bu sona yaklaştığını hatırlattı bana. tek sevindiğim yan akciğer kanserinden dolayı sürünmemiş olması zira rezalet birşeydir biliyorum.
  wtf
 5. politik ve onurlu tavrıyla, bir sanatçının üzerine düşen sorumlulukları fazlasıyla yerine getirmeye çalışan gerçek bir sanatçıydı. bu yüzden arkasından böylesine hadsizce yazanı, söyleyeni oldu. bu yüzden sevenlerinin bir baba, bir ağabey, bir dost kaybetmişcesine dağlandı yürekleri.

  çok ama çok üzgünüm. çocukluğumdan çok sevdiğim bir fotoğraf yırtılmış gibi. uğrunda savaştığın her şey için çok teşekkürler gözlerinden yüreği akan adam. hiç unutulmayacaksın...
 6. ikibinlerde burnunu kaf dağına dikip komünizm -kemalizm kıyaslaması yapayım derken anakronizmin çöplüğünde debelenenlere yeteneksiz gelmiş tarık akan. yakışıklılık ekmeği, şan şöhret para ve pul nasıl elinin tersiyle itilir herkes için anlaması kolay şeyler değil demek ki...siz oturduğunuz yerden kendinize kemalist düşmanlar tutup liberal dostlar arayınız efendim, biz bu toprakların onurlu her bir evladını bağrımıza basarız, gurur da duyarız.
  mesut
 7. benin için yakışıklı kelimesinin çağrışım yaptığı ilk kelime tarık akandır. ona yapılacak en büyük ayıptır sadece yakışıklı olarak yaftalamak. o abi oldu biz kardeşine ağladık, o sevdi biz sevdiği kızın nazını çektik, sevdiğine kavuşsun diye heyecanla hüzünle seyrettik, haylazlıklarına güldük, çapkınkınlıklarına güldük geçtik. tarık akan olmasının dışında tarık tahsin olarak iyi adamdı duruşuyla karakteriyle sanatçı gibi sanatçıydı. onun gibi çok insana ihtiyacımız vardı o sorumluluğu alıp öğrenci yetiştirdi ama yarım kaldı. arkasında bıraktıkları adını hakettiği gibi yaşatır umarım.
 8. cenazesindeki en duygulu detayin en önlerde yoldasimizi uğurluyoruz pankartıyla bekleyen madenciler olduğunu düşündüğüm oyuncu. bunu kimseye zorla yaptıramazsıniz yaşayan zorbalara ders olsa keşke