termodinamik - youreads 1. yunanca thermos (ısı) ve dynamic (devinim) kelimelerinden türemiş, türkçesi ısıdevinim olan, iş ve enerji geçişi, enerji dönüşümleri ve ısıl süreçlerle ilgilenen bilim dalı.
 2. türkiye'de fizik öğretmenlerinin en eksik olduğu konu.

  ülkemizde nedense yıllardır öcü gibi yaklaşılan ve bu yüzden tonla probleme sebep olan, fiziğin taneciklerin hem hareket enerjilerini, hem de iç enerjilerini ve bu enerjilerin sistemlerini inceleyen alt kollarından bir tanesidir. bana göre evrenin işleyişini ve senaryosunu anlamanın temel yoludur. termodinamik ile ilgili güzel bir rehber hazırlanabilir aslında, ara ara vakit bulduğumda 4 yasayı parça parça açıklamaya çalışırım. fakat, benim dikkat çekmek istediğim konu şu;

  termodinamiğin netleştirdi beş ana kavram sırasıyla ısı, sıcaklık, entropi, sistem ve enerji.
  dikkat ederseniz tanımlayın denildiğinde bir an kilitleneceğiniz kavramlar. her 10 kişiden 9'u ısı ve sıcaklığın aynı şey olduğunu söylüyor. bırakın dışarıyı 10 öğretmeden 8'i ısı ile sıcaklık arasında ki temel farkı doğru düzgün öğrencilerine anlatamıyor.

  enerji kavramını halen tanımlamada güçlük çekiyoruz ama enerji aslında nasıl dönüşümlere tabii tutulabileceğini, hangi form da nasıl anlaşılabileceğini ancak termodinamik sayesinde anlayabilirsiniz. ama maalesef. öğretmenlerimiz için gereksiz bir ders olarak görünüyor. bu nedenle ya öğretmenlik bölümlerinde verilmiyor ya da seçmeli ders olarak opsiyon sunuluyor. (ufbmek'in geçen yıl ki adana ayağında katılımcı öğretim üyelerinin bizzat ağzından teyit edilmiştir.) ne yazık ki orta öğretim fen ve matematik öğretmenliklerinde termodinamik dersi verilmiyor. sonuç ne mi oluyor, bir kaç tanesini yazayım;

  -öğretmenler bile ısı ve sıcaklığın aynı şeyler olduğunu düşünüyor.
  -kütle ile ağırlık arasında ki farkı öğretmenler bilse bile kütleye doğru düzgün bir tanım bile yapamıyor
  -evren'in işleyişini bilmeyen insanlar garip ve saçma metotlar la bunu çocuklara anlatmaya çalışıyor
  -enerjinin ne olduğu ve temel korunumu na dair sadece lys seviyesinde ki bilgilerle bilim adamı hazırlıyoruz. üstüne sistem'den bir haber bir şekilde problemler çözmeye çalışıyoruz, soru yazıyoruz. yetmiyor bunu birde doğruymuş gibi insanlara öğretiyoruz.
  -olimpiyatlara yolladığınız çocuklar ısı ve sıcaklıktan 10'da 2 yapıyor. pisa testlerinde enerji konusundan 13'de 1, ısı ve sıcaklıktan 5'te 0(sıfır) gibi skorlarla çıkıyoruz. (bu sınavları alan çocuklar fen lisesi yanlış anlaşılmasın, ankara atatürk fen, galatasaray ya da robert kolejinden çocuklardan bahsediyoruz.) vs. vs. vs. vs.

  o kadar çok geri tepmesi var ki termodinamiğin yüzeysel olarak geçilmesinin ya da öğretilmemesinin, lise fiziği konusunda yarattığı kalitesizliğin, öğretmen bazında ki seviyenin önüne geçmek biraz zor, uzun bir planlama istiyor. eğer bunu okuyorsanız, evreni anlamak istiyor ya da biraz fizikle uğraşmak istiyorsanız size tavsiyem termodinamiği çalışmadan ve benimsemeden sakın başlamayın.
 3. farklı bir açıdan incelemek isteyenler için; patrick rothfuss'un kral katili güncelerinde yer alan sempati ilkeleri ile oldukça benzerlik gösteren yasalara sahiptir.
 4. makine mühendislerinin korkulu rüyası olan ders. newtona bulaşmayın.
 5. bu lanet dersi anlatan bazı sevimli proflar, kahve fincanı örneği ile şirinlik yapar ilk hafta. kanmayalım dostlar.

  her şey ne güzel dersiniz. alır kahve kupasını koyar masaya hoca. bakın der işte, ısı gidiyor geliyor. akıyor.

  3. haftadan sonra birden esas sikiş başlıyor genelde. temkinli olmak lazım.