teströl es lelekröl - ildiko enyedi - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.25)
teströl es lelekröl - ildiko enyedi
öğlen yemeklerini bile ciddiyetini bozmadan tek başına yiyen hastalıklı derecede asosyal maria, kendi gibi sessiz ve içine kapanık müdürü endre ile yakınlaşır. tesadüfen, geceleri aynı rüyaları gördüklerini fark ettiklerinde önce bu durumdan sıkılıp korkarlar, ama sonrasında rüyalarındaki birlikteliği gerçek hayata taşımaya çalışırlar.
 1. beden ve ruh, 67. berlin film festivalinde altın ayı ödülünü almış. macar yönetmen ıldiko enyedi 18 yıl aradan sonra çekmiş bu filmi. iksv'de şimdiye kadar izlediğim dört filmden en güzeli buydu herhalde. budapeşte'de bir mezbahada çalışan bir kadın ve bir erkeğin sıradışı yakınlaşma sürecini işliyor. beden de, ruh da aslında aynı mekanda, deride varlığını sergiliyor. on numara beş taşşak film.
 2. birkaç temel noktada aynılaşsalar da, birçok noktada birbirinin zıttı iki karakterin birbirini bulma, tamamlama hikayesi, sıradan olmayan bir aşk filmi.

  Filmin büyük bölümü bir mezbahada geçiyor. Gerçekte olanın olduğu gibi yansıtıldığı bu sahneler zaman zaman rahatsız edici olabiliyor.

  !---- spoiler ----!

  Filmin zamandan bağımsız rüyalar aleminde aktığı bir başka yer var ki doğanın içinde, huzur ve sükunet dolu. hayvanların özgürce ve sakince gezindikleri bir orman. Mezbahada verilen hissin tam aksini hissettiren bu orman, aynı zamanda baş karakterlerimizin birer geyik olup toplumsal kodlardan, insan olmanın ağırlığından ve sınırlılığından arınıp yakın oldukları da alem. Bu noktada zamansızlığın da, insan olmamanın da bir övgüsünü görmek mümkün.

  !---- spoiler ----!

  Yeni teknolojik dünya düzeninde insanın hayvanla ilişkisini çok didiklenmese de, birkaç çarpıcı sahne ile bu konudaki olumsuz fikrini de hissettirmeyi başarıyor film.

  Asperger sendromlu olduğunu düşünmemiz için birçok ipucu verilen ama doğrudan da öyle olduğu söylenmeyen baş karaktere hayat veren oyuncu epey iyi bir iş çıkarmış. Filmin müzikleri filmi bitirir bitirmez aranmaya başlanacak kadar şahane. Orman, hayvan ve kar manzaraları heyecan verici.

  Zıtlıkları, bütün olabilmeyi, tamamlanmayı etkileyici bir görsellikle seyirciye sunan film izlenmeyi kesinlikle hak ediyor. Benim puanım 8. trailer