the space between us - peter chelsom - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
the space between us - peter chelsom
mars'ta insan kolonisi kurmak için yola çıkan bir uzay mekiğindeki astronotlardan biri olan sarah elliot, mars'a iniş yaptıktan hemen sonra bir erkek çocuğu dünyaya getirip hayatını kaybeder. ekipteki diğer kişiler tarafından büyütülen gardner elliot ,16 yaşına geldiğinde yalnızca 14 bilim adamını tanıyan, dünyaya dair okudukları dışında hiçbir bilgisi olmayan fakat son derece zeki ve meraklı bir genç haline gelmiştir. dünyaya geri gönderilen gardner, burada büyük bir kültür şoku yaşar. yapılan tıbbi testlerde bünyesinin dünya atmosferine uygun olmadığı tespit edilir fakat gardner, nasa’nın kendisine tahsis ettiği yerden kaçarak internette tanıştığı ve dünyada tanıdığı tek kişi olan genç kız tulsa ile dünyayı ve kendi insani duygularını keşfedeceği bir yolculuğa çıkar.
 1. gary oldman'ı görmek çok hoşuma gitse de filme güzel demem mümkün değil. bilim kurgu olarak temellense de ne bilim kurguyu ne de dramı tam anlamı ile verebilmiş filmdir. aksine vermek isteyip veremediği duyguların ortasında dolanıp suya sabuna dokunamadan bitmiş filmdir. kopuk kopuk kısımlar, "yok artık, sadece türk filmlerinde olur bu yaa" diyeceğiniz klişeler de filmde fazlasıyla mevcut. hele şu başrol oyuncusunu da seviyor muyum sevmiyor muyum anlayamamamın beni deli etmesi de cabası.olmamış ya.

  !---- spoiler ----!

  bu arada; daha önce filmle ilgili spoiler okumuşluğum vardı. unutmuşum, birden filmin ortasında aklıma geldi. geldi ama gelmesi hiçbir etki yaratmadı. zaten daha filmin başında tahmin edilebilir olduğu gibi, filmin sonunda çocuğun babası sandığı kişinin karşısına çıktığında bir türk filmi klişesi çıkacağı da çok belliydi. kesin kardeşidir dedim haklı da çıktım. babasını arama süreci zaten "ergence takılmalar kısmı" olduğu için sarmadı. neyse ya çok uzattım. babası nathaniel, nathaniel de mr. shephard :)

  !---- spoiler ----!

  ancak şunu söylemeden geçmek istemiyorum. filmle ilgili tek beğendiğim kısım, şimdi duymanın çılgınca geldiği "gerçekten marsta doğmuş veya orada yaşayan insanlar olacağı, dünyaya gidip dönebilecekleri" durumunun bizim göremeyeceğimiz uzak bir gelecekte ne kadar normal bir şey olacağını gösterip bir kez daha hüzünlendirmesi oldu. çoook erken geldik dünyaya çok :(

  puanım 6.5