thomas mann - youreads

thomas mann

Kimdir?

paul thomas mann 20. yüzyılın en önemli alman yazarlarından biridir. mann, johann wolfgang von goethe'nin yapıtlarını kendi yapıtında bir tüzük ve konu bulmada örnek olarak kullandı. buddenbrooks adlı romanında örnek olacak biçimde anlatıldığı gibi, yapıtlarının başlıca konusunu burjuvazinin yozlaşması oluşturmaktadır. mann, thomas johann heinrich mann adlı lübeck'li bir tüccarın ikinci oğlu olarak 6 haziran 1875'de almanya'da dünyaya geldi. 1893'te orta okulu bitiren mann, çok nefret ettiği okuldan ayrılarak annesi ve kardeşleriyle birlikte münih'e taşındı. burada "güney alman yangın sigorta bankası"na gönüllü stajyer olarak girdi ve 1895/96 yıllarında teknik üniversite'de okudu.


  1. benim için romanın "sıfır" noktası olan, roman kavramına anlamını yükleyen, iyi okura muhteşem bir haz kötü okura sadece can sıkıntısı veren eşcinsel yazar.
    gizeh
  2. hangi konuda yazarsa yazsın, yazdıklarını mutlaka okuyacağım alman yazar.
    xera
  3. alman romancı, kısmen sanatçıların toplumla olan ilişkilerini tema olarak işlemiştir. ilk romanı, doğduğu yer olan lübeck'te eski bir hanseatic ailesini konu alan buddenbrookz (1900) ve the magic mountain (1924). 1929' da nobel ödülüne layık görülmüştür. nazi rejimi ile yurt dışına sürülmüş ve 1940 yılında abd vatandaşı olmuştur. daha sonraki çalışmaları arasında dr. faustus (1947) ve confessions of felix krull (1954) adlı eserleri yer almaktadır. kısa hikayeleri arasında en ünlü olanı death in venice (1913) adlı eseridir.
  4. dili en harika kullanan romancılardandır. en basit öykülerinde bile kullandığı dilin şiirselliği sizi ona bağlar.
  5. venedik'te ölüm ile kitaplığıma zirveden giriş yapmış yazar. uzun, şiirsel cümlerine hayranım. biraz sabır biraz ilgi diyorum sadece.