tim berners-lee - youreads 1. 1989 yılında cern laboratuvarlarında html dilini geliştirerek dünya çapında ağ (world wide web) sistemini kuran kişi, web'in babası, ingiliz bilgisayar profesörü.
 2. 8 haziran 1955 doğumlu, insanlığın bilgiye ulaşmasındaki en önemli katkıyı sunmuş, dolayısıyla gelişerek değişmelerine ve ilerlemelerine yol açmış "sıradan insan". 1989 yılında cern'de (avrupa nükleer araştırma merkezi) html'yi (hiper metin işaretleme dili) geliştirerek world wide web'i (dünya çapında ağ) bulup interneti insanlığa armağan etmiştir.

  "ben sıradan bir insanım. başka insanlarla, örneğin piyano dâhileriyle karşılaştırdığınızda. bu programı hayatımın çok geç bir döneminde yazdım. ben sıradan kusurları olan sıradan bir insanım. mesela pazartesi sabahları aksi olduğum için benimle konuşmak zordur. insanların isimlerini hatırlamakta güçlük çekiyorum. randevularıma zamanında yetişmekte zorlanıyorum. ayrıca yakınlarımda biri kodlama yapıyorsa hızlıca dikkatim dağılabiliyor. yani hepimiz sıradan insanlarız. hepimiz 'sıradanız'. hepimizde ilahi bir şeyler var. hepimizde ışık var. hepimiz çok özeliz. ben herkes ne kadar özelse o kadar özelim."

  "internet ağını çaresizlikten yarattım diyebilirim. cern'de çalıştığımda internet ağı olmadan çalışmak zordu"

  "internet ağı sadece makineleri değil insanları da birbirlerine bağlıyor."

  şu iki ted konuşmasını dinleyin:
  bir sonraki ağ üzerine
  internetin magna karta'sı