• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.43)
uçurtma avcısı - khaled hosseini
emir ve hasan, kabil'de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk... aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen emir'le hasan'ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: emir, ünlü ve zengin bir işadamının, hasan ise onun hizmetkârının oğludur. üstelik hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, hazaralara mensuptur.

çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır. sovyetler işgali sırasında emir ve babası ülkeyi terk edip california'ya giderler. emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. her şeye rağmen arkasında bıraktığı hasan'ın hatırasından kopamaz.

uçurtma avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları... daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan uçurtma avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.

uçurtma avcısı'nda anlatılan olağanüstü bir dostluk. bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü...


 1. sanırım ne kadar övsem az diyebileceğim bir kitap bu. güzel bir dil mi kullanılmış, evet; konu çekici mi, evet; olaylar zorlama gibi mi duruyor, hayır; yapmacık karakterler var mı, hayır. sanırım bir romandan isteyebileceğim bir çok şey var. hatta içindeki olayların gelişimiyle birlikte karakterlerin olaylara adaptasyonları kitabı bir üst basamağa çıkarıyor.
 2. müthiş akıcılık. harika kitap. bin muhteşem güneş de tavsiye edilir
 3. " senin için bir değil bin uçurtma yakalarım " cümlesiyle kendimi sorgulamama neden olan kitaptır. acaba bende bir gün böyle bir dosta bunu diyebilir miyim dersiniz ?
 4. harika kitap. ancak bu kadar dramın içinde olmak, okurken yaşamak hayat enerjimi alıyor. hakikatin acımasızlığından kaçmayacaklar için dost olacak, dostluk kitabı..
  pirus
 5. biraz amerikancı bir bakış açısıyla yazılmış olsa da kurgusu, sürükleyiciliğiyle dönemin atmosferini yansıtması bakımından başarılı bir kitaptır. özellikle çocuk istismarı bölümleri yürek yakar.

  !---- spoiler ----!

  sadece bir tek günah var, o da hırsızlık. tüm diğerler günahlar hırsızlığın çeşitleri. bir adamı öldürdüğünde bir hayat çalmış olursun, karısının koca hakkını, çocukların baba hakkını çalmış olursun. yalan söylediğinde, birinin gerçeği bilme hakkını çalarsın.çalmaktan daha alçakça bir hareket yoktur

  !---- spoiler ----!
 6. müthiş ötesi güzel olan kitap. sadece dostluklarımı değil tüm insanları en çok da kendimi sorgulamama sebep olmuş duygu yüklü kitap.
 7. harika bir kitaptı.
 8. çok güzel bir kitaptı.ben okumadan önce filmini izledim.filminde eksik bişeyler olduğu zaten belli oluyordu şipşak bitmişti.kitabın senaryosu daha derinlikli.meğer film en önemli yerleri senaryoya dahil etmemiş diyorsunuz özellikle sohrab'ın yaşadıkları,psikolojisi,çekingenliği,masumiyeti... sanırım en güzeli filme hiç bulaşmadan kitabı okumak.
 9. okurken keyif veren,bitirdikten sonra da tadı damağınızda kalan kitaplardan. kitap kurdu veya az okuyan biri olmanız fark etmez. kitap kendini size sevdirecektir.
 10. okurken insanın elinden bırakmak istemediği kitaplardan. tabi kitapta anlatılanlar sebebiyle canınız sıkılabiliyor oldukça.