1. insanın kendine ihanet etmesidir.
  leia
 2. çamurun en balçıklısına sahip, leş kokan bir bataklığa saplanmak gibidir.. çıkmaya çalıştıkça daha derine batar, daha leş hale gelirsiniz.. sonrasında ya bir an önce kurtulmak için çırpınıp gittikçe daha berbat bir hale gelerek enerjinizi boşa tüketir ya da soğukkanlılığınızı koruyarak, ümidinizi asla kaybetmeyerek birinin sizi bulup o bataklıktan çekip çıkarmasını beklersiniz.. bir daha yürürken attığınız her adıma dikkat edeceğinizi kendinize telkin ederek..

  son olarak unutmaya çalışmak, asla unutamama yolunda atacağınız ilk adımdır.. gerçekten unutabilmek yolunda atılacak ilk başarılı adımsa, unutmak zorunda olmak düşüncesini unutmaktır..
  alfa
 3. unutmaya çalışmaktansa düşünmemeye çalışmak umut vericidir ve daha kısa sürede sonuç almanıza yardımcı olur.

  unutmak pek mümkün olmadığından bu çabanız sürekli yenildiğinizi düşünmenize sebep olup moral bozmaktan öteye gitmeyecektir.
 4. birini veya bir seyi unutmaya calisanlara tavsiyem bunun zamana yaymalari ve bunun bu konuyla ilgili unutulacak seyi hatirlatacak seyler yapmamlari olacaktir. behzat c nin son sahnesinde(https://www.youtube.com/watch?v=zCCDgUWwN7Y) de bahsedildigi uzere unutmak un etmekten, un ufak etmekten gecer bir seyi butun olarak unutamazsin. eger bu bir insansa once burnu gider, sonra kulaklari sonra bir bakarsin yuzunu hatirlayamaz olursun. eger o kisiyle ilgili duyar, o kisiyi gorur veya ondan haber alirsan genellikle bu sure uzar. unutabilmek icin bulundugun durumu kabul etmek ve artik olmus olani onemsememek gerekir, ondan sonra beyin zaten onemsiz gordugu ve kullanmadigi seyi dogasi geregi unutur. hatta gun gelir unuttugunu bile unutur.
  uye
 5. unutmaya çalışarak neyi unutmaya çalıştığını bilerek nasıl unutucaksın.
  ekura
 6. paradokstur. müslüm gürses durumu çok güzel özetlemiştir. '' kaç kadeh kırıldı sarhoş gönlümde bir türlü kendimi avutamadım kaç gece ağladım böyle gizlice ne yaptımsa seni unutamadım''
 7. unutmak mümkün değil ama hatırlamamak mümkün biraz.
 8. olan bitenlerin büyüklüğü ve yaşananların süresi ile ters orantılıdır bu eylemi başarıya ulaştırmak. unutulmaya çalışılan şeyler, hafızada büyük bir yer kaplıyorsa, tek tek silmeye çalışmak işe yaramadığından komple o bölüm diğer her şeyle birlikte silinir; bu da deyim yerindeyse harddiskin o bölümünde kalıcı hasara sebep olur, hayatın o dönemine dair şeyler bir daha asla net olarak hatırlanamaz; unutulması ve unutulmaması gereken şeyler parça parça hatırlanılır sadece. yerine göre riskli olabilecek bir eylemdir yani.(bkz: o değil de ne dedim lan ben?)
 9. sarhoş olduğumda bile yanlışlıkla arayacak kimsem yok bütün eski sevgililerim evlendi bu yüzden unutmak çok kolay oldu benim için.