1. ülkeyi şirket gibi yönetmek gerektiğini düşünen akp zihniyeti herhalde sanıyor ki wikipedia türkiye'den aldığı kliklerden para falan kazanıyor. yoksa adam niye böyle koca bir internet sitesi yaratmaya girişsin? ilginçtir, devlet büyüklerimiz islamcı olmalarına rağmen, kar amacı gütmeyen, insanlık hayrına çalışan (hayrat) bu tip oluşumları anlamakta acayip zorluk çekiyor. ne demek kar amacı gütmemek? yaparsın, para kazanmasan da en azından oy falan kazanman lazım, bir sonraki seçimlerde iktidara iktidara.... kafa bu!

  bizimkiler diyor ki wikipedia türkiye'yi terörle bağlantılı bir ülke gibi gösteriyormuş. öyle mi? o zaman gir wikipedia'ya, ilgili makaleyi düzenle seçeneğine tıkla, sil yazılanları. bu konuda referans eksikliği, bilgi eksikliği var diye not düş. bunu sen bile yapabilirsin tayyip. gerçekten bak! merak etme, danışmanların ingilizce çevirisini yapar.

  ama zannediyor ki wikipedia'ya türkiye'den erişimi engellersem, google gibi, facebook gibi wikipedia'nın gelir kapılarından biri kapanır, adam afedersin s.ke s.ke ayağıma gelir, hangi makaleyi istersem kaldırır. ulan sen vatandaşlarını bilgiye bedava ulaşımdan mahrum bırakacaksan adamın canına minnet. adam türkiye klikerinden para kazanmıyor ki, aksine daha fazla külfet, daha fazla internet trafiği, daha fazla veri depolama. maliyet yani senin ülken, gelir kapısı değil. wikipedia açısından maliyet / fayda analizi yapsan türkiye herhalde 10'a 1 falan çıkar. yani türkiye'den gerçekleşen katkı ile türkiye'den talep edilen bilginin maliyeti arasında müthiş bir makas vardır. niye bu böyle? wikipedia'ya kaliteli bilgi girişi yapacak olanlar akademisyenler di mi? ama sen ne yaptın akademisyenleri? yarısını ihraç ettin, canlarının derdine düştüler, diğer yarısı da birbirini fişlemekle meşgul. wikipedia'yı bırak, akademik çalışma bile hak getire. doğanın dengesini bozan zehir gibisin yeminle; kedileri öldürdükçe fareler çoğalıyor, fareleri öldürdükçe etrafı böcek basıyor!
 2. türkçe versiyonunun ne yazık ki oldukça sığ olduğu platform. mevcut maddelerin çoğu da oldukça kalitesiz. bizim ülkemizde bilen insan sözlüğe yazıyor. böylece referans felan kasmana da gerek yok. ha çok mu kötü böyle olması? evet kötü. en başta birisi kar amacı gütmezken diğeri kar amacıyla insanları güdüyor.
 3. pera müzesi ile işbirliğine girmişler. belki ilgilenen yazar arkadaşlar olabilir diye; şöyle buyrun diyorum.
 4. iceriginin kullanicilarin olusturdugu bir platformdur. turkiye hakkinda olumsuz bir yazi, tanim, fikir veya elestiri olmasi kadar normal bir durum yoktur. bu kafayla tum haber sitelerinin yorum bolumlerini, sozluk formatli platformlari, sosyal medyayi kapatman lazim. en fazla ne yazilmis olabilir. hergun ana avrat kufur ediliyor bircok yerde. neyin mucadelesi bu anlamadim. kuzey kore gibi yapin, kapatin her yeri iletisimi, bize istediginizi gosterin kendi yayin organlarinizdan. bizde mutlu oluruz ne bileyim dunya kupasini kazaniriz haberlerde, olimpiyatlaedan altin madalyalar ile doneriz vs. zaten yavas yavas ona gidiyoruz.
 5. ingilizce kısmında herhangi bir başlıkta sürekli olarak ilk mavi yazıya (link olan ve farkli başlıklara gidenler) tıkladığınız takdirde eninde sonunda sizi felsefeye (philosophy) ulaştıracak site.
 6. İnternetten aranan kelimenin başına ya da sonuna "wiki" yazılmasının sebebi.
  Her yerden, ücretsiz, reklamsız ulaşılabilen, belki de insan aklının geliştirdiği en önemli bilgi kaynağı.
  29 Nisan 2017 itibariyle sadece İngilizce 5.395.682 adet makale içermektedir. Kaynak

  Böyle bir bilgi kaynağına erişemeyen yerlerde kullanılacak ücretsiz çözüm önerileri:
  Mobil: Aloha Browser
  Desktop: Zenmate
 7. arabistandan girebiliyorum ama türkiyeden giremiyorum. bu da bizim ayıbımız olsun.
 8. kapalı olduğu dönemde çok şey değişti. bir bilgi araştırırken yazılı kaynak araştırması yerini videoculuğa bıraktı. o nasıl yapılır bu nasıl yenir derken bu videoculuk reklamcılık tarafından ele geçirildi. şu anda bir bir bilgi araştırmaya başladığında . youtubea giriyorsun, önce bir reklamı izliyorsun en az 6 sn, sonra youtube soytarısının introsunu seyrediyorsun, sonra videoda geçen süreyi artırmak için yapılan gevezelikleri dinliyorsun. eğer sabrın kalmışsa arada bir bilgi tanesi bulup uzaklaşıyorsun. tamamını hızlıca tarama şansın olmadığı için gafil bir vaziyette çeşitli taciz ve kullanılmalara maruz kalmış oluyorsun.

  wikipedia öyle mi? değil, iyi ki açılmış umarım yazılı kaynak araştırmasına tekrar öncülük eder ülkemizde.
  abi
 9. tum handikaplarini kenari birakirsak , bilgi paylastikca cogalir sozunun kaniti
  bragi
 10. android uygulaması gayet iyi rastgele acma sayfayı kaydetme vs. gayet sade harika bi uygulaması var