william turner - youreads 1. Tam adı Joseph Mallord William Turner (23 Nisan 1775 – 19 Aralık 1851)

  Kendisi zamanında, romantizm akımından etkilenmiş bir İngiliz ressamdır. Favori ressamlarımdan biridir. Yaklaşık 19.000 adet yağlı boya ve çizimleri vardır. Eserleri National Galeri ve Tate Galeri'de sergilenmektedir. Ben de eserleriyle bu galerilerde tanıştım. Eserlerini İlk gördüğüm anda çok farklı duygular hissettim. Ne mutluluk, ne hüzün, ne de korku. Sadece kaybolup gittim tablolarında -ki çok nadir olur bu bana-

  Durun buldum! Heyecan olmalı bu his. Çünkü çizdikleri şeyler öylesine ihtişam dolu ki! Buradan, buradan buradan buradan ve buradan ne demek istediğimi anlayacaksınız, lütfen göz atın.
  Türkçe vikipedi'den biyografisini alıntı yapmak istemedim zira çok yetersiz ve kötü buldum. Bu nedenle şuradan ingilizce kısa biyografisine ve eserlerine ulaşabilirsiniz.

  Ayrıca kendisi hakkında kısa bir anektod;

  denizde kar fırtınası adlı eserini şöyle anlatmıştır ressam: "böyle bir manzaranın neye benzeyebileceğini göstermek istiyordum.bunun için bir geminin direğine kendimi sıkıca bağlattım.dört saat boyunca deniz ve kar tarafından kamçılandım.sağ çıkabildiğim takdirde böyle bir fırtınayı resmetmenin tek yolu buydu..."