1. Genco Erkal ve Tülay Günal 'ın; Nazım Hikmet'in şiirleri ve şiirlerinden bestelenmiş şarkılarla Nazım Hikmet'i n tutuklu ve sonrasında sürgünde olduğu zamanı anlattığı oyun.
  Genco Erkal 'ın duayen olduğu her mimiğinden belliydi. Tülay Günal 'ı da bu kadar geç fark edebildiğim için biraz utandım açıkçası.

  Oyunu Eminönünde Ali Paşa Hanında sahnelediler ve ben bu kadar müthiş bir mekan-sahne kullanımı görmedim.
  görsel için: ali paşa hanı
 2. kaç ay geçti üstünden bilmiyorum, trump towersdakine gitmiştim, ağlayarak çıktım. genco erkal tabiki de işinin hakkını fazlaca verirken, tülay günal da eksik kalmıyor. kurgu, süreç, geçişler, pek bir kusur göremedim açıkçası. ve tabiki genco erkalın iliklerime işleyen sesi, mimikleri... anlatılamaz arkadaşlar ne okunan şiirler ne de hissedilenler. umut dedim çıkarken, bir onu hatırlarım iyi. geç olmadan gidiniz.
 3. 14 hazirana kadar ali paşa hanında oynanacak. kaçırmamak lazım.
 4. 2 aralik 2013 de, ankara şinasi sahnesinde harikalar yarattilar. verdigim bilet parasina da gram uzulmedim hatta iyi ki gitmisim dedim. dakikalarca ayakta alkisladik cunku hakettiler. kacirmayin derim. iyi ki bu dünyadan gectin nazim hikmet.
 5. şuradan fazıl say ve kocaman bir orkestra ile yaşamaya dair şiirini okuduğu videoyu izleyebilirsiniz. gerçek bir usta, herhalde en güzel bu şekilde okunabilir bu şiir.
 6. 2 ekim 2017 tarihinde orta doğu teknik üniversitesi'nde kültür ve kongre merkezi'nde kemal kurdaş salonu'nda sahne almıştır.

  4 duvar arasındaki hayatını simgeleyen bir iskemle, zihnindekileri ve yüce bulduklarını simgeleyen bir merdiven dışında dekor yoktu. karanlık, depresif ama bir o kadar da enerjik.

  sahip olduğu şeylerin kıymetini ne de güzel bilmiş: sevgisi, yüreği, aklı, dili, yaşamı. ne de güzel sahnelediler.

  tecrübe edilmesi gereken bir performans. hem de birden fazla kez.
 7. dostlar tiyatrosu bünyesinde sergilenen ve sergilenmeye devam edecek olan nazım hikmet'i harika bir şekilde yaşatan oyunu .

  yaşamayı ciddiye alacaksın,
  yani o derecede, öylesine ki,
  mesela, kolların bağlı arkadan, sırtın duvarda,
  yahut kocaman gözlüklerin,
  beyaz gömleğinle bir laboratuvarda
  insanlar için ölebileceksin,
  hem de yüzünü bile görmediğin insanlar için,
  hem de hiç kimse seni buna zorlamamışken,
  hem de en güzel en gerçek şeyin
  yaşamak olduğunu bildiğin halde.