youreads sinema grubu - youreads 1. Mayıs ayının ikinci haftasında Norveç sinemasını ağırlıyoruz. Joachim Trier'in (bkz: oslo, 31. august) ve Jens Lien'in (bkz: den brysomme mannen) filmleri arasında yapılan oylamadan "oslo, 31. august" üstün çıktı. Cumartesi günü 22.00'de filmimiz, uygun olanlarca eş zamanlı izlenecek; uygun olmayanlar ise pazartesi gününe kadar seyredip değerlendirmesini sözlüğe yükleyecektir.

  filmin izlenebileceği bir ortam: oslo, 31. august
 2. Mayıs ayının üçüncü haftası Danimarka haftası olarak belirlenmişti. Oylamaya dört film katıldı: ordet, allegro, adam's apple ve festen. Festen ve adam's apple'ın gerilerde kaldığı oylamada ordet ve allegro arasında müthiş bir mücadele yaşandı. Yeri geldi oylarla ordet öne geçti yeri geldi allegro ordet'nin önünde yer aldı ancak youreads sinema grubu'nun en geniş katılımlı ve en keyfili oylamasında son durum şu şekilde oluştu: ordet 9 oy, allegro 6 oy, festen 1 oy. Özetle bu cumartesi 22.00'de eş zamanlı izlenecek filmimiz(eş zamanlı izleyemeyecek olanlar perşembe-pazar arası herhangi bir gün izleyebilirler), danimarka'nın en büyük yönetmenlerinden Carl Theodor dreyer'in ordet filmi oldu. Gruptaki tüm arkadaşlara Türkiye'dekilerin aksine keyifli geçen bu seçim dönemi için teşekkür ederim. :)

  filmin izlenebileceği bir ortam: ordet
  yukarıdaki link 38. dakikadan itibaren senkronu kaçırıyor; alternatif link: ordet
 3. Bu hafta Finlandiya'dayız ve öğrendik ki finlandiya için sinema demek büyük oranda aki kaurismaki demektir. Önerilen filmlerin yarıdan fazlası Aki'ye aitti. Yine çekişmeli bir oylamaya şahit olduk, yine dört filmle başlayan süreç iki filmin çarpışmasına dönüştü: Laitakaupungin Valot (alacakaranlıktaki ışıklar) ve Mies vailla menneisyyttä (geçmişi olmayan adam). Ayrıca Bu iki film de Aki kaurismaki'nin "finlandiya üçlemesi" içinde yer alan filmler olması dolayısıyla dikkat çeker. Sözü fazla uzatmıyorum, bu haftaki filmimiz: aldığı yedi oy ile Mies vailla menneisyyttä (geçmişi olmayan adam) olmuştur. Filmimiz Yarın(cumartesi) 22.00'de mümkün olduğunca eş zamanlı izlenecek ve pazartesi günü vatsap grubunda değerlendirilecektir. :) 

  izlemek için bir ortam: geçmişi olmayan adam

  torrentçiler için: geçmişi olmayan adam


  edit: yukarıdaki linkte alt yazıda senkron sorunu var, torrent sağlam.
 4. Haziran ayının yarısı polonya'ya yarısı rusya'ya ayrılmıştı. Yani, o ülkelerden bir değil, iki film izlenecekti. Biraz evvel sonlandırdığımız polonya filmleri seçimi, önceki iki haftaya göre daha az katılımla gerçekleşti. Kieslowski'den bir film görmeyince "Töbe bismillah, kieslowskisiz polonya mı olurmuş?" demeyin. Ekibin öneri sunan büyük bir kısmı o filmlere aşina olduğu için bu ay etkinliğimiz kapsamında kieslowski'den film izlemeyeceğiz. Ama yine de tüm zorluğunu bile bile şöyle çılgın projeler düşünülmedi değil: "Ya, dekalog'u mu izlesek?". biraz düşününce uzun bir zaman dilimini kapsayacak olan dekalog serisini izlemeyi başka, geniş zamanlara öteledik.

  Oylamada üç film öne çıktı:
  - Ziemia obiecana(the promised land)
  - przesluchanie
  - le depart(the departure)

  İlk iki film, beşer oy alarak haziran ayının ilk iki haftasının filmleri oldu. aşağıya filmleri izleyebileceğimiz adresleri paylaşacağım. Bu hafta the promised land, gelecek hafta ise przesluchanie

  the promised land

  Przesluchanie

  yasal uyarı: yarın 22.00'de eş zamanlı olarak izlenecektir. pazartesi günü film vatsap grubunda tartışılacaktır.
 5. rabb.it'ten birlikte falan izlenebilir aslında. aynı anda.
 6. Evet, sevgili platonlar, aristophanesler, agathonlar.. bu gece 12.de Onur Ünlü'nün yönetmenliğinde "POLİS"i izliyoruz birlikte. Let's Rabbit
 7. Nisan ayında ABD sinemasını ağırlıyoruz. Nisan ayında izlenecek filmler aşağıdaki gibidir:

  1- short term 12 - destin daniel cretton
  2- melvin goes to dinner - Bob Odenkirk
  3- koyaanisqatsi - godfrey reggio
  4- barton fink - joel coen & ethan coen
  5- Mickey and nicky - Elaine May

  Bugün ilk filmimiz olan "short term 12" 22.30'da eş zamanlı olarak izlenecek ve pazartesi akşamı filmin okuması yapılacaktır.

  edit: ikinci haftanın filmi İnternet ortamında bulunamadığı için "The comedy" filmiyle değiştirilmiştir. Filmin -vendetta sağ olsun- zor bulunan torrent linki: https://thepiratebay.org/torrent/7764472/
 8. eylül ayında iki filmle balkan sinemasını ağırlıyoruz. ilk filmimiz altı oyla seçilen milcho manchevski'nin 1994 yapımı yağmurdan öncesi. ikinci filmimiz ise beş oy alan iki filmden biri olan sessiz düğün oldu.

  ilk filmin 16'sında
  ikinci filmin 30'unda vatsap grubunda değerlendirmesi yapılacaktır.

  edit: sessiz düğün filmine ulaşamayan varsa diye torrent adresi torrent