• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
zycie jako smiertelna choroba przenoszona droga plciowa - krzysztof zanussi
altmış yaşlarında bir doktor olan tomasz, bir at hırsızını ölüme hazırlayan aziz bernard ile ilgili bir film üzerinde çalışmaktadır. akıllı ama karamsar bir adam olan tomasz, ölümcül derecede hasta olduğundan şüphelenmektedir ve bir dizi test sonucu şüpheleri doğrulanır. tomasz’ın içinde, eskiden beri önem verdiği bütün ahlaki değerleri inkâr etme ve yanlış olduklarını kanıtlama isteği uyanır… genç bir çifte dost görünerek aşklarını yıkmaya çalışır, genç bir rahibin inancını kaybettiğine dair itirafını duymak amacıyla bir oyun planlar, derken nihayet intihar etmeye hazırlanır. ancak yine de ona rehberlik edecek bir işaret, ruhani bir güç beklemeden edemez. bu işaret beklenmedik bir şekilde hastane odasında gelir…
  1. 2000 yili yapimi polonyanın birçok ünlü yönetmeni yetiştirmiş lodz film okulunda krzysztof kieslowski'nin de hocası krzysztof zanussi'nin türkçe adı ''hayat seks yoluyla bulaşan ölümcül bir hastalıktır'' olan bol ödüllü filmi.
    20.ankara uluslararası film festivalinde krzysztof zanussi'le aynı sırada izlemek, sonra söyleşisi, sorular hep kieslowski üzerine oldu ama, hayatımın en heyecan verici günlerinden biriydi.