• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.81)
Yazar orhan pamuk
yeni hayat - orhan pamuk
"bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti."

orhan pamuk'un coşkulu, lirik ve sihirli romanı yeni hayat bu sözlerle başlıyor. okuduğu bir kitaptan sarsılarak etkilenen, sayfalardan neredeyse fışkıran ışığa bütün hayatını veren ve kitabın vaat ettiği yeni hayatın peşinden koşan bir kahramanın olağanüstü hikayesi bu. kitabın etkisiyle aşık oluyor, üniversite öğrenciliğinden uzaklaşıyor, istanbul'dan ayrılıyor, bitip tükenmeyen otobüs yolculuklarına çıkıyor, taşra şehirlerine doğru savruluyor. onunla birlikte ve aynı hızla sürüklenen okuyucu, kahramanın okuduğu kitabı değil, başından geçenleri izleyerek bize özgü bir hüznün ve şiddetin ta kalbinde buluyor kendini. siyah beyaz televizyonlu kahvelere, video seyredilen otobüslere, trafik kazalarına, siyasi kumpas ve cinayetlere, bayi örgütlerine, paranoyakça kuramlara, saat kadar dakik muhbirlere, kaybolan eski eşyaların şiirine, taşranın öfkesine uzanan bu harikulade yolculuk, orhan pamuk'un, çağdaş dünya romanının en özgün yaratıcılarından biri olduğunu bir kere daha kanıtlıyor. bir yandan hayat'ın, eşsiz anılar'ın, ölüm'ün, yazı'nın, kaza'nın sırlarına, bir yandan da çocukluğun resimli romanlarına, bir belirip bir kaybolan meleğe ve dante'nin, rilke'nin şiirlerine açılan benzersiz bir roman.
bize özgü bir hüznün ve şiddetin kalbine yolculuk.

(idefix)
 1. orhan pamuk'un en önemli romanlarından biri.

  son derece şiirsel bir dile sahip olan roman, bu yönüyle okumayı kolaylaştırıyor. ancak orhan pamuk romanın dilini böyle hafif yaparak okuyucuyu tuzağa düşürmeyi amaçlıyor ve gayet de başarılı oluyor. roman her ne kadar bir çırpıda okunabilse de kavranması zor bir olay örgüsüne/kurgusuna sahip. bu nedenledir ki birçok arkadaşım romandan bir şey anlamadığını belirtmektedir. oysa bu romanda yazarın tuzağına düşmemek gerekir. sabırla ve not alarak okunası bir roman karşımızda duruyor.

  "bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti " gibi etkili başlangıcıyla pamuk, okuyucuyu uzun bir yolculuğa davet ediyor. bu cümle romanın ilk ve aynı zamanda en etkileyici sözlerinden biri. zaten yazar da romanı bu söz üzerine kurduğunu öteki renkler adlı yapıtında belirtiyor.

  yayımlandığında satış rekorlarını altüst eden yapıt, bu yönü ve karmaşıkığı ile kara kitap'ı anımsatıyor. ayrıca dante'nin yeni hayat'ı ve rilke'nin dunio ağıtları 'nın da romanın esin kaynakları arasındadır.

mesaj gönder