• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
shinboru - hitoshi matsumoto
gözünü bembeyaz kapısız bir odada açan isimsiz kahramanımız, ilk başta şaşkınlık yaşasa da kısa sürede ortama uyum sağlayıp oradan çıkış yolu aramaya koyulur. ona ihtiyaçlarını sağlayan duvardaki onlarca küçük çocuk penisinden hangisine basarsa işe yarar bir şey elde edeceğini, yavaş yavaş kavrayıp planlı hareket etmeye başlar.
fantastik komedi türündeki filmin yönetmeni ve senaristi de film boyunca pipilerle haşır neşir olan hitoshi matsumoto. adam kendi yazmış kendi yönetmiş, başrolü de kendine vermiş.
 1. öğrenme, deneyim ve gelecek olmak üzere üç bölümden oluşan bu film ismiyle müsemma semboller bütününden ibaret bir varoluş filmidir. bolca çocuk pipileriyle dolu olan bu film harika bi freudçu bakış açısıyla hazırlanmış gibi. psikanalizde penis iktidarı, gücü simgelerken parmak da iradeyi simgeler. bembeyaz, duvarları çocuk penisleriyle dolu olan bir odada gözünü açan kahramanımız, üzerindeki renkli pijama ve hatta saç kesim şekliyle çocukluk döneminin başlangıcını simgeliyor. dört duvar arasında ne yapacağını nasıl çıkacağını bilmeyen kahramanımız tesadüfen penislerden birine dokunur ve karşılığında bi ödül alır. penislere biçilen roller ve öğrenme yoluyla sebep sonuç ilişkisini kurarak odadan çıkmanın yollarını arar. tabi ki her penis adamın istediği değil fallusun istediklerini, adamın hayatta kalmasını ve kahramanımızın ihtiyacı olan şeyleri ona verir. aynı zamanda adamımız fallusun istemediği şeyi yaptığında da cezalandırılır. tıpkı hayatımız gibi.

  film boyunca kahramanımız, odadan çıkmaya dair ürettiği her fikirle birlikte fiziksel olarak da değişir. çocuk görünümünde başladığı kendini tanıma evresi, sorumluluk kazandıkça yetişkin bi görünüme doğru yavaşça ilerler.


  !---- spoiler ----!

  adam kapıyı açıp hiçliğin ortasına düşünce bir zamanlar kurtulmaya çalıştığı odanın hasretini çekip, orada aslında ne kadar mutlu olduğunu hayal ederek ağlamaya başlıyor. tanıdık geliyor mu?

  !---- spoiler ----!
  izumi

mesaj gönder