• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.88)
cesur yeni dünya - aldous huxley
cesur yeni dünya, aldous huxley'in bir romanı, magnum opus'udur. brave new world romanın özgün adıdır.

romanın kurgusu londra'da 26. yüzyılda geçmektedir ve distopik bir atmosfer mevcuttur. romanda üreme teknolojisi, öjenik ve hipnopedi (uykuda öğretim) sayesinde toplum değiştirilmiştir. aslında tanımlanan dünya bir ütopya olarak da gözükebilir, fakat ironik bir ütopya; zira insanlık sağlıklı, teknolojik açıdan gelişmiş, savaşlar ve yoksulluk yok edilmiştir; tüm ırkların eşit olduğu ve herkesin mutlak olarak mutlu olduğu bir dünya vardır. fakat, ironik biçimde, tüm bu gelişmeler birey için çok önemli olan birçok değerin yok edilmesi, kaldırılması ile başarılmıştır; aile, kültürel çeşitlilik, sanat, edebiyat, din ve felsefe artık yoktur. ayrıca salt zevki önüne gelenle seks yapmada ve uyuşturucu kullanımında bulan toplum hazcı (hedonistik) bir topluma dönüşmüştür.

romanın ismi, shakespeare'in fırtına isimli eserinden, perde v, sahne ı'deki miranda'nın konuşmasından alınmıştır:

“ o wonder!
how many goodly creatures are there here!
how beauteous mankind is!
o brave new world,
that has such people in't! ”


türkçe çevirisi:

“ bu kadar bunca yakışıklı varlık varıp gelmiş buraya
ne güzel şeymiş meğer insanlık
böyle dünyalıları olan
yaşasın bu yaman, bu cesur yeni dünya ”

çeviri : can yücel
(kitap bilgisi vikipedi'den alınmıştır.)
  1. 1984'ü edebi anlamda, cesur yeni dünya'yı ise kurgusal anlamda daha tatminkar buldum. 1984'te büyük birader'in bakışlarından gözlerini kaçıranlar için her türlü ceza sözkonusu iken cesur yeni dünya'da insanlar sevdikleri şeylerle uyuşturuluyorlar. iki dünyada da kendi hallerine bırakılmış, sisteme dahil olunması istenmeyen/umursanmayan gruplar mevcut.
    cesur yeni dünya'da sonuna kadar maddesel faydacılık öngörülmüş, ölenlerin gömülmesinin bile kalanlara fayda sağlamayacağı düşüncesiyle bedendeki fosfordan faydalanmak üzere yakılmalarına varan bir hesaplanmışlık sözkonusu. insanların yazgılarının klonlama ile belirlendiği bir dünya. yazarın sözleri ile; şişeden alındıktan sonra da şişede kalmaya devam ettikleri, çocuksu ve embriyonik saplantılarla dolu görünmez bir şişede yaşamlarını geçirdikleri bir dünya.
    iki kitap üzerine neil postman'in görüşlerini içeren giri için (bkz: #39976)

mesaj gönder