• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
Yazar Uğur Mumcu
tüfek icat oldu - uğur mumcu
doğan avcıoğlu'nun önsözüyle, 1980'li yıllar başlarken 70'li ve 60'lı yılları da irdeleyen, yenilmeyen gücün halkın örgütlü gücü olduğunu coşkulu yazılarla anlatan bir yapıt. 'iş, bu gücü örgütlemektedir' diyor mumcu yıllar önce. bu güç, yazık ki hala cumhuriyetimizin lokomotifi olabilmiş değil, bu yapıt bu nedenle şimdi de güncel.
  1. araştırmacı gazeteci uğur mumcu'nun 1977-78-79-80 yıllarında yazdığı çeşitli köşe yazılarından oluşan yapıtı.

    mumcu, bu sefer eleştirilerini düzeni değiştirme vaadiyle iktidara gelen ancak değiştiremeyen, hatta değiştirmek gibi bir niyeti varmış gibi de gözükmeyen chp'ye yöneltiyor. eski siyasiler ve generaller, çöktükleri arpalıklardan sömürülerine devam etmektedirler, demirelciler devlet kurumlarında kadrolaşmaktadırlar ve ecevit hükümeti bunu durduramamaktadır. üstelik ülkede anarşi her geçen gün daha da artmakta, türkeş'in ülkücü kovboyları sokaklarda terör estirmeye tam gaz devam etmektedir. cavit orhan tütengil gibi akademisyenler, abdi ipekçi gibi gazeteciler kontrgerilla tarafından birer birer öldürülmekte, ancak olan bitenin üzerine gidilememektedir. uluslararası uyuşturucu ve silah ticaretinde de ülkemizin ve kıymetli siyasetçilerimizin çok özel bir yeri var. asker de 80 darbesi öncesi muhtıra veriyor falan, ortam mükemmel. olaylar olaylar.

    polisiye roman gibi bir ülkede medeniyet yerleştirmeye çalışan idealist bir yazarın perspektifinden yetmişli yılların sonları. iyi okumalar, tabii öyle bir şey mümkünse.

mesaj gönder