• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.50)
roman holiday - william wyler
bir ülkenin güzeller güzeli genç prensesi olan ann, uzun bir avrupa seyahatine çıkar. roma'ya vardığında ise sahip olduğu hayattan iyice sıkıldığını fark eder. gereksiz protokoller, sahte nezaketler ve prenses olmanın getirdiği zorunluluklardan bunalan genç kadın doktor tarafından verilen bir sakinleştiriciyle durumu atlatmaya çalışır. ilacı aldıktan sonra şehre iner ve sokaktaki hayatı keşfetmeye başlar. tam da bu anda etkisini gösteren ilacın belirtileri yüzünden bir bankta sızan prenses, paparazzilik yapan joe bradley tarafından bulunur. kadını evine götüren joe, onun bir prenses olduğundan habersizdir. ertesi sabah uyandıklarında ise tüm şehir prensesin ortadan kaybolduğu haberiyle çalkalanmaktadır.
  1. william wyler'ın 1953 yapımı, gregory peck ile audrey hepburn gibi iki önemli ismi bir araya getiren filmi. bugüne dek yapılmış en başarılı ve en sevilen romantik-komedi filmlerinden biri olarak kabul edilen yapım, hepburn'ün de ilk önemli filmi olarak biliniyor. tamamı roma sokaklarında çekilen bu film vaktiyle öyle bir etki yaratmış ki, roma'nın turist sayılarında ciddi bir artış gözlenmiş. hatta o dönemde şehrin dört bir yanına bu filmin posterleri, afişleri asılırmış.

    bir de teoman'ın papatya şarkısındaki "hani çok sevdiğin o filmi gördükten sonra, kısacık kestirip saçlarını içtin ilk sigaranı" sözleri, bu filmdeki audrey hepburn'ün canlandırdığı karaktere atıfta bulunur.

mesaj gönder