1. hafta ve haftanin 7 günü
  bir yil asagi yukari yedi günden 52 hafta eder, ama bu durum ülkelerin haftalari nasil saydiklarina ve numaralandirdiklarina göre degisir. yedi-gun luk hafta dünyadaki çogu ulke tarafindan kullanilan standart haftadir (bkz: iso 8601) . yedi-gun-hafta, tarihlerin ve zamanlarin degisik ülkelerdeki farkli kültürlerden insanlar arasinda zamanlarin ve tarihlerin numaralandirilmasi acisindan acik bir method saglar.

  haftanin günü
  çogu latin kökenli ülke haftanin yedi gününü, roma lilarin haftanin herbir gününü yedi gezegen ile iliskilendirdigi periyottan türetmistir. bu gezegenler ise gunes, ay, merkur, jupiter, venus, mars ve saturn dur.
  ingiliz dili ise bunlardan saturday, sunday ve monday i tutmustur, bununla birlikte haftanin diger gunleri olan gezegen isimleri ise karsiliklari olan iskandinav tanrilarinin isimleri ile degistirilmistir (tuesday, wednesday, thursday, ve friday). japon, hindu, kore gibi bazi asya kökenli dillerde benzer hafta günleri ve gezegen iliskisi vardir.

  ¿52 mi 53 hafta mi?
  gregoryen takviminde yilin haftalari her yil için numaralandirilmistir. bu hafta numaralari genellikle avrupa ve asya ülkelerinde kullanildi, ama abd de kullanilmadi. bu haftalari numaralandirma sistemi pazartesi ile baslar, ve yilin persembeyi kapsayan haftasi ile birlestirilmistir. bu yuzden eger bir yil uzun haftasonu içinde baslarsa, (cuma-pazar), o yil için ilk hafta bundan sonra baslar. birçok yilda 52 hafta vardir, ama eger yil bir persembe günü ya da çarsamba dan baslayan bir artik yil ise o yil 53 hafta olacaktir. hali hazirda haftalar için dunya çapinda kullanilan en az 6 farkli numaralandirma sistemi oldugunu not etmek önemli.

  ¿haftanin ilk günü pazartesi mi pazar mi?_ konuya burdan yola çiktim.
  haftanin ilk günü dünyanin her yerinde degiskenlik gösteriyor. her nekadar çogu yerde pazartesi haftanin ilk günü olduysa da, çogu kültürde, pazar haftanin ilk günü olarak addedildi. çogu ülke pazartesiyi haftanin ilk günü olarak kabul ederken, incil e göre, (bkz: the sabbath) ya da cumartesi- pazari ilk gün olarak isaretleyen- haftanin son günüdür birçok yahudi ve hristiyan inananlari için . iso 8601 uluslararasi standartlarina göre, haftanin yedinci günü pazar ile biten haftanin ilk günü pazartesidir. bu uluslararasi standart olsada, abd gibi ülkeler takvimlerinde pazari, yedi-gün haftanin ilk günü olarak ele alirlar.

  ¿hafta sonu ne zaman?
  yahudilere göre the sabbath ya da cumartesi dinlenme ve ibadet günüdür. hristiyanlar pazar gününü dinlenme ve ibadet günü olarak belirlemislerdir. müslümanlar için ise cuma günü dinlenme ve ibadet günüdür.su günlerde hem pazar hem de cumartesi dinlenme günüdür, ve bazi takvimler pazartesiyi haftanin "calisma haftasi" (pazartesi, cuma sadece) oldugundan bu yana, pazartesiyi haftanin ilk günü olarak göstermistir.

mesaj gönder