• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.94)
death note
yagami light, zeki ve derslerinde gayet başarılı bir lise öğrencisidir. light için bu dünyada en önemli şey adalettir. haberlere yansıyan cinayetlerden ve insanların yozlaşmasından son derece bıkmıştır. bir şinigami olan ryuk, şinigami dünyasında hep aynı şeyleri yapmaktan sıkılmıştır ve eğlenmek için sahip olduğu iki ölüm defteri'nden birini dünyaya atar. bu defteri light bulur. defteri açtığında ilk olarak kuralları okur. "bu deftere ismi yazılan kişi ölür." maddesini görünce bunu bir şaka zanneder. ama yine de defteri alır. eve geldiğinde televizyondaki haberlerde bir rehin tutma haberi yayınlanır. şüphelinin ismi ve yüzü televizyonda açıklanır. light, tereddüte düşsede "böyle bir şeyin gerçekleşmesinin imkansız olduğu" düşüncesine inandığı için şüphelinin ismini deftere yazar. 40 saniye sonra televizyondan şüphelinin kalp krizi geçirip öldüğünü öğrenince defterin gerçek olduğunu anlar. light, bu defteri kullanarak dünyaya adaleti sağlamak ve yeni dünyanın tanrısı olmak ister. suçluların sürekli kalp krizi geçirerek ölmesi, insanlara bu ölümlerin tesadüf olmadığını hissettirmiştir. halk tarafından light'a "kira" (katil) ismi verilir. bazı insanlar kira'yı adalet adına yaptıklarından dolayı desteklerken, bazı insanlar ise bunun insanlık dışı olduğu gerekçesiyle kira'yı desteklemez. light, insanların kendisini desteklememesine aldırmaz. ona göre ister iyi ister kötü olsun, karşısına çıkan herkesi yok edecektir.
sonra, interpol tarafından bu gizemli ölümler hakkında bir soruşturma başlatılır. soruşturmaya dedektif "l" de dahil edilir. "l", "kira"nın japon vatandaşı olduğunu yaptığı bir test ile anlar. "l", kira' ya yaptıklarının insanlık dışı olduğunu ve bunun için idam edileceğini söyler. böylelikle ikisi arasında bir savaş başlar. kimliği ilk deşifre olan kaybedecektir. (wikipedia)
 1. arkadaşlarımız arasında "anime izlemeye başlama animesi" diye adlandırdığımız, zekaların savaşına tanık olduğumuz anime. şiddetle tavsiye ederim.

  ancak

  !---- spoiler ----!

  yagami gibi muazzam planlar yapan birinin l'i türlü zorluklarla ve harika taktiklerle yenmesinin ardından, tabiri caizse "çoluğa çocuğa yenilmesi" gerçekten büyük hayal kırıklığıdır. hele ki son bölümdeki karşılaşmada yapılabilecek o kadar şey varken, near'ın orijinal defteri aradığını adı gibi biliyorken yagami'nin yaptığı plan adeta l'i yenen yagamiyle çelişiyor. mikami'nin takada'yı deftere yazması ayrı bir falso ama benim bildiğim yagami çok rahat günü kurtarırdı. örn. (senaryoyu tam hatırlamıyorum hatalı olabilir) orijinal defterden bir sayfa kopartıp kendi ismini bu sayfaya 4 kez yanlış şekilde yazardı, daha sonra mikami kapıdan bakarken rastgele şüpheli olabilecek birisi (aizawa olabilir) hariç orada gördüğü herkesin adını kağıda yazabilirdi. böylece mikami'nin yazdığı defter sahte değilse aizawayla yagami hariç herkes ölecek, mikami emaneti çekip aizawayı da indirecekti. eğer defter sahteyse near "burada adı yazmayan kimse o kiradır" dedikten sonra kendinden emin bir tavırla defteri açacak ve yagami'nin adının yazdığını, aizawa'nın adının yazmadığını görecek ve ters köşe olacaktır. aizawa olay yerinde cort diye infaz edilecek, mikami yazdığı isimleri (yazdıktan hemen sonra- ortalık durgunken) misa'ya yollayacak ve "sendeki deftere yagami hariç herkesi yaz bir de aizawayı ekle" diyecek, ardından misa bu isimlerin suratlarını görmediği için bir de fotoğraf çekip yollayacaktır. fotoğraf kısmını yapamasa bile ihale aizawanın üzerine kalacağı için kira kazanacaktır. ben bile şunu azıcık düşünüp yazdıysam kira deathnote'u near'ın o mavi saçından çıkartırdı ama işte...

  !---- spoiler ----!

mesaj gönder