death note - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.94)
death note
yagami light, zeki ve derslerinde gayet başarılı bir lise öğrencisidir. light için bu dünyada en önemli şey adalettir. haberlere yansıyan cinayetlerden ve insanların yozlaşmasından son derece bıkmıştır. bir şinigami olan ryuk, şinigami dünyasında hep aynı şeyleri yapmaktan sıkılmıştır ve eğlenmek için sahip olduğu iki ölüm defteri'nden birini dünyaya atar. bu defteri light bulur. defteri açtığında ilk olarak kuralları okur. "bu deftere ismi yazılan kişi ölür." maddesini görünce bunu bir şaka zanneder. ama yine de defteri alır. eve geldiğinde televizyondaki haberlerde bir rehin tutma haberi yayınlanır. şüphelinin ismi ve yüzü televizyonda açıklanır. light, tereddüte düşsede "böyle bir şeyin gerçekleşmesinin imkansız olduğu" düşüncesine inandığı için şüphelinin ismini deftere yazar. 40 saniye sonra televizyondan şüphelinin kalp krizi geçirip öldüğünü öğrenince defterin gerçek olduğunu anlar. light, bu defteri kullanarak dünyaya adaleti sağlamak ve yeni dünyanın tanrısı olmak ister. suçluların sürekli kalp krizi geçirerek ölmesi, insanlara bu ölümlerin tesadüf olmadığını hissettirmiştir. halk tarafından light'a "kira" (katil) ismi verilir. bazı insanlar kira'yı adalet adına yaptıklarından dolayı desteklerken, bazı insanlar ise bunun insanlık dışı olduğu gerekçesiyle kira'yı desteklemez. light, insanların kendisini desteklememesine aldırmaz. ona göre ister iyi ister kötü olsun, karşısına çıkan herkesi yok edecektir.
sonra, interpol tarafından bu gizemli ölümler hakkında bir soruşturma başlatılır. soruşturmaya dedektif "l" de dahil edilir. "l", "kira"nın japon vatandaşı olduğunu yaptığı bir test ile anlar. "l", kira' ya yaptıklarının insanlık dışı olduğunu ve bunun için idam edileceğini söyler. böylelikle ikisi arasında bir savaş başlar. kimliği ilk deşifre olan kaybedecektir. (wikipedia)
 1. öncelikle: (bkz: death note başlığını açmanın verdiği kuulluk)

  !---- spoiler ----!

  *deftere adı yazılan kişi ölür.
  *eğer deftere ismi yazan kişi ismi yazılan kişinin yüzünü bilmiyorsa o kişi ölmez, bu kural sayesinde aynı ismi taşıyanlar etkilenmez.
  *deftere adı yazılan kişi en az 40 saniye sonra ölür.
  *eğer ölüm nedeni belirlenmezse, kişi basit bir kalp kriziyle ölür.
  *ölüm şekli yazıldıktan sonra detayları 6 dakika 40 saniye içinde yazılmalıdır.
  *defter eğer yere 1 defa değerse o zaman dünyanın malı olur.
  *sadece defterin orijinal sahibi ölüm tanrısını(şinigami) görür ve sesini duyar.
  *ölüm defteri'ni kullanan kişi ne cennete ne de cehenneme gider.
  *ölüm defteri'ne dokunan her insan ölüm tanrısını görür ve sesini duyar.
  *eğer defterin orijinal sahibi ölürse, defter ölüm tanrısına ait olur.
  *defterin sahibi defteri kullandıktan en geç 39 gün sonrasında ölüm tanrısını görür.
  *defterin orijinal sahibi olan ölüm tanrısı prensipte defterin sahibi olan insana yapacağı hareketlerle yardım etmemeli ve zarar vermemelidir.
  *ölüm tanrısının defterin nasıl kullanılacağı ve içeriği hakkında insan sahibine açıklama yapma zorunluluğu yoktur.
  *ölüm tanrısı ölüm defterine isim ekleyerek ölen kişinin fazla yıllarını alıp kendi hayatını uzatırken insanlar uzatamazlar.
  *ölüm defteri'ni kullanan kişi kendi hayatını kısaltır.
  *ölüm defteri'nin insan sahibi kendi hayat süresinin yarısını ölüm tanrısı gözüyle takas edebilir. *bu göz gördüğü insanın yaşam süresini ve gerçek adını görür.
  *ölüm tanrıları bilindik yöntemlerle ölmezler. ancak bir insana aşık olup onun hayatını kurtarmak için ölüm defterini kullanmakla ölürler.
  *deftere yazılan ve fiziksel olarak mümkün olmayan ölüm şekilleri sonuçta basit bir kalp krizine dönüşür.
  *defterden koparılan çok küçük bir parça bile tam etki gösterir.
  *deftere yazılan tüm mümkün ölüm şekilleri ve detayları ancak okunabilir bir şekilde yazılırsa gerçekleşir.
  *defterin orijinal sahibi olmayan bir kişi bile defteri tam etkisiyle kullanabilir.
  *defter, 780 günden küçük kişileri etkilemez.
  *yazılan kişinin adı 4 defa yanlış yazılırsa defter o kişiyi öldürmez.
  *defter çalınır veya kaybolursa 490 gün içinde geri alınmadığı takdirde sahipliği yitirilir.
  *deftere 490 gün boyunca dokunmayınca (herhangi bir parçasına sayfasına) defterle olan anılar silinir hafıza kaybı yaşanır.fakat deftere dokunduğunda her şeyi geri hatırlar .
  *bir ölüm defterine ismi yazılan kişinin ismi başka bir deftere yazılsa da 2. defter işlev görmez.
  *ölüm meleğinin gözlerine ve defterine sahip olan kişi başka ölüm defterine sahip olan kişinin sadece ismini görebilir. ölmek için ne kadar zamanının kaldığını göremez.

  !---- spoiler ----!
  sde
 2. ölüm cezasının meşruiyetini sorgulatan, üst düzey satranç karşılaşması gibi zekaların çarpıştığı, kurgu ve hikaye akışı muhteşem, izleyicisini bölümlerini bitirene kadar eve hapseden japon animesi. izlenmesi şiddetle tavsiye edilir.
 3. ilk izlediğim animemdir.hikayesiyle, olayların akışı ve heyecanıyla insanı ele geçirir.o kadar kaptırmıştım ki iki günde bitmişti.tavsiye ederim, izleyin mutlaka.
 4. !---- spoiler ----!

  l ölmeden önce ve l öldükten sonra diye ikiye ayrılması gereken anime. l ölmeden önce soluksuz olarak karşılıklı hamleleri izlerken, l öldükten sonra ise hep bir şeyler eksik gibi hissetmenize neden olmuştur. yerine l'in tırnağı bile olamayacak near ve mello diye iki karakter getirmeleri de animeyi kurtarmamıştır sonrasında.

  !---- spoiler ----!
 5. psikopat bir arkadaşım 3 gün aralıksız bunu izleyip normal insanlara bakamaz oldu, garipsedi ve dünyayı anime görmeye başladı ^:smiling^
 6. arkadaşlarımız arasında "anime izlemeye başlama animesi" diye adlandırdığımız, zekaların savaşına tanık olduğumuz anime. şiddetle tavsiye ederim.

  ancak

  !---- spoiler ----!

  yagami gibi muazzam planlar yapan birinin l'i türlü zorluklarla ve harika taktiklerle yenmesinin ardından, tabiri caizse "çoluğa çocuğa yenilmesi" gerçekten büyük hayal kırıklığıdır. hele ki son bölümdeki karşılaşmada yapılabilecek o kadar şey varken, near'ın orijinal defteri aradığını adı gibi biliyorken yagami'nin yaptığı plan adeta l'i yenen yagamiyle çelişiyor. mikami'nin takada'yı deftere yazması ayrı bir falso ama benim bildiğim yagami çok rahat günü kurtarırdı. örn. (senaryoyu tam hatırlamıyorum hatalı olabilir) orijinal defterden bir sayfa kopartıp kendi ismini bu sayfaya 4 kez yanlış şekilde yazardı, daha sonra mikami kapıdan bakarken rastgele şüpheli olabilecek birisi (aizawa olabilir) hariç orada gördüğü herkesin adını kağıda yazabilirdi. böylece mikami'nin yazdığı defter sahte değilse aizawayla yagami hariç herkes ölecek, mikami emaneti çekip aizawayı da indirecekti. eğer defter sahteyse near "burada adı yazmayan kimse o kiradır" dedikten sonra kendinden emin bir tavırla defteri açacak ve yagami'nin adının yazdığını, aizawa'nın adının yazmadığını görecek ve ters köşe olacaktır. aizawa olay yerinde cort diye infaz edilecek, mikami yazdığı isimleri (yazdıktan hemen sonra- ortalık durgunken) misa'ya yollayacak ve "sendeki deftere yagami hariç herkesi yaz bir de aizawayı ekle" diyecek, ardından misa bu isimlerin suratlarını görmediği için bir de fotoğraf çekip yollayacaktır. fotoğraf kısmını yapamasa bile ihale aizawanın üzerine kalacağı için kira kazanacaktır. ben bile şunu azıcık düşünüp yazdıysam kira deathnote'u near'ın o mavi saçından çıkartırdı ama işte...

  !---- spoiler ----!
 7. bir dönem l theme'i cep telefon müziği yapmıştım. biri arayınca çok gizemli şekilde çalıyordu. toplamda 3 anime seyrettim birisi buydu, sanırım en muhteşem olanını seyredip çekilmişim. seyretmeyen varsa kesinlikle kaçırmasın hem kurgusu hem felsefesi hem akışı muhteşem ötesi.
  abi
 8. ilk bölümünü izlediğim ve kesinlikle devamını getireceğim anime.
  biraz geç kalmış olabilirim duymak için ama sorun değil, bazı şeyleri yapmak için hiçbir zaman geç kalınmaz.
  ilk bölüm olarak gayet güzel bir giriş, güzel bir hikaye ve güzel bir anlatım daha ne olsun arkadaş!
 9. dizi bir yana müzikleri de efsanedir
  kikk
 10. rem'den başkası yalandır bu animede. ayrıca sonlara doğru baymaya başlar.