1. hakkari ili Şemdinli ilçesine 20 km uzaklıkta bulunan durak karakoluna bomba düzenekli araçla yapılan hain saldırı.  asker, 1980'de darbe yapmıştır ve hep yapar, kroniktir ama 1980'nin ekibinden Turgut özal kutsanır, anayasa %92 ile onaylanır (milli irade!), 1980'nin çocukları ise şu an demokrasi aşığıdır.

  çoğunluk hep haklı değildir.

  askerin, kumpasla alkışlar eşliğinde onuru kırdırılır, ali tatarlar dayanamaz hayatına son verir, hata yapmışız denir.

  asker ölür.

  askerin hepsi darbecidir. darbeyi (!) önleyen de askerdir. askerin 2 yaşındaki kızına küfredilir. medyada boy boy alkışlar eşliğinde onuru kırdırılır.

  bedelli askerlik gerekir ama savaş bitsin, bize dokunmasınlar, benim yaşamım devam etsindir.

  siyasiler anlaşır, sonra anlaşamaz, asker ölür.

  asker ölür fıtratında bu vardır, zaten ne bekliyordur, hem bir kısmı kendi isteyerek seçmiştir. ölmek istemiştir tabi. ailesi de yoktur. kamuoyunda arda Turan'ın milli takım muhabbetlerinden önemsizdir ya da yapılsın lafım yok ama bir gazeteci tutuklandığındaki oluşan gündemin gölgesinde bile yer bulamaz. asker ölür altyazı geçer. Hurşit külter gibiler muhtemel bir iç savaş ön hazırlığı için insanları aldatır ama tepkiler, "hakkını arayanlar" ortalığı kaldırır.

  asker ölür, klavye başında lanet olsunlar, bu savaş dursunlar, sosyal medyada duygusal paylaşımlar. sokaklar sessiz, tepkiler vicdani rahatlama içindir.

  asker ölür, tarihselliğe vurgularla yapılmış yanlışların ya da halen yapılan şahsi ya da kurumsal yanlışların diyeti olarak kanıksanır.

  asker dediğin ise komşun, mahalle arkadaşın, dayının oğludur. kesin bir tanıdığın vardır. normal insandır, seven, gülen, ağlayan, evlenen genelde ölen. ama sadece tanıdığın askerler öyle sanırsın diğerleri kesin "askeriye" nin bedbaht tavrındadır. ailesinin her haberde kalbinde artçı depremler vardır.

  asker ölür, barakadan bozma evine bayrak asılır, ailesi hafif isyan edip, sorguladıysa gösterilmez 100 bin lira verir, al dersin bu oğlunun bedeli.

  seçen asker, 2-3 yılda bir tayin olur, senin haritada gördüğün, gitmediğin, sahiplenmediğin ama memleketim dediğin yerlerde ailesinden uzakta yaşar. her gittiği yerde yeni baştandır. eşi ve çocuklarından başka sosyal hayatı olamaz. orduevleri vardır, en güzel yerler askeriyenindir (!). sana göre en kötü yerler de.

  münferit yapılan hatalar üniforma giydiğinden kendisine sorulur.

  asker seçmez, istemez, karar alıcı değildir. zorunlu olarak gelmiştir ya da sadece mesleğini seçmiştir, seçmiş olması ölmesini meşru kılmaz.

  asker ölür, üzücü bir haber olur.

mesaj gönder