• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
il capitale umano - paolo virzi
italya'da güzelliğiyle ünlü como gölünün yakınlarında carla bernaschi ve dino robelli adında iki emlakçı tek bir şeye takıntılıdır: para... herşeyin yolunda gittiği bir noel gecesi arifesinde yaşayacakları beklenmedik kaza bir gecede kaderlerini değiştirecek ve onları bambaşka bir yere sürükleyecektir.
paolo virzì'nin bol ödüllü filminin başrollerini fabrizio bentivoglio, matilde gioli ve valeria bruni paylaşıyor.
 1. 2013 italya fransa ortak yapımı, tam 46 ödüllü stephen amidon’un aynı adlı human capital (insan sermayesi) adlı kitabından uyarlanan film.

  ‘’insan sermayesi, sigorta şirketleri tarafından ölüm halinde verilen para miktarıdır. bu miktarın hesaplanmasında ise kişinin kalan tahmini ömrü, çalışma süresi, tahmini kazanç kapasitesi ve dünya ile kurduğu duygusal ilişki gibi ölçütler göz önüne alınır.’’

  film farklı sınıflara sahip insanların hayatının ederini, arka fonda italya’daki ekonomik kriz ve sıkı bir kapitalizm eleştirisi eşliğinde muhteşem bir kurguyla anlatıyor.

  ayrıca 4 bölümden oluşan ve 3 ayrı karakterin perspektifinden hikayenin anlatım biçimi ve set ve kostüm tasarımları da dikkate değer.

  garson ve temizlikçilerin diğer sınıftakilerin ziyafetinden arta kalanları temizlerken yavaş yavaş alçalan tepe kamerası ile çekilen giriş sekansı çok etkileyici.

  kış sahnelerini jerome almeras, yaz sahnelerini ise simon beaufils görüntülemiş. tüm sahnelerde şık ve zarif ama tedirgin çekimler hakim.

mesaj gönder