dan brown

Kimdir?

dan brown, 22 haziran 1964 doğumlu abd'li yazar.
amherst koleji ve philips exeter akademisi’nden mezun olduktan sonra bir süre eğitim gördüğü bu okullarda ingilizce öğretmenliği yaptı. şifre çözme ve gizli hükümet örgütlerine duyduğu ilgi, 1996'da ilk romanı dijital kale'nin ortaya çıkmasını sağladı.

roman, yayımlanmasından hemen sonra dan brown bir anda elektronik kitap listelerinde 1 numaraya yükseldi. amerika ulusal güvenlik teşkilatı'nı (nsa) konu alan roman sivil halkın mahremiyeti ile ulusal güvenlik arasındaki ince çizgiyi irdeliyordu.

başkanlık ödülü'nü kazanmış bir matematik profesörü ile ilahiyat müzisyeni bir annenin oğlu olan dan brown, bilim ve din gibi paradoksal felsefelerin egemen olduğu bir ortamda büyüdü. bu birbirini tamamlayıcı görüşlerden aldığı esinle ünlü romanı melekler ve şeytanlar'ı 2000 yılında yazdı. bu yapıt da bir isviçre fizik laboratuarı ile vatikan kenti arasında geçen, bilim ve din odaklı bir gerilim romanıdır.

yazar 2001'de yazdığı tekno-gerilim türündeki ikinci romanın ihanet noktası'nda da politikada ahlak, güvenlik ve gizli teknoloji konularını işledi.

dan brown, büyükbabasının da mason olduğunu pek çok programda açıklamıştır. evlerinde garip önlükler ve beyaz eldivenler bulduğunu söylemiştir. kayıp sembol adlı romanını da bu yüzden yazdığı düşünülmektedir. kitabın konusu da masonluktur.

ayrıca, 2003 yılında çıkardığı ve tüm dünyada satış rekorları kıran da vinci şifresi kitabının da yazarıdır. da vinci şifresi ve melekler ve şeytanlar kitaplarının filmi de çekilmiştir.

sanat tarihçisi ve ressam olan eşi de araştırmalarına yardım etmekte ve eserlerine fon sağlamaktadır. (kaynak: vikipedi)
  1. çoğu kitabının giriş gelişme sonuç bölümü hemen hemen aynıdır.

    !---- spoiler ----!

    yakışıklı/güzel baş karakter, onun yanında aynı yakışıklıkta ve güzellikte başka bir yan karakter. bu ikisi türlü belaları atlatarak ve -kitabın sonunda kötü olduğu ortaya çıkacak- bir babacan karakter vasıtasıyla türlü belalardan geçerler. sonunda sevişirler, en kötü öpüşürler.^:ağızdan^

    !---- spoiler ----!
    zgrkk

mesaj gönder