• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
the magnificent seven - john sturges
bir meksika köyü, calvera (eli wallach) ve haydutları tarafından düzenli olarak yağmalanmaktadır. haydutlar köye son geldiklerinde calvera, köyü yağmalamak için geri döneceklerini söyler. köylüler, ellerinde kalan ve pek de para etmeyen ürünlerini yanlarına alıp amerika sınırının biraz içerisinde kalan bir kasabaya giderler. amaçları, kendilerini savunmak için ürünlerini silahlarla takas etmektir. kasabada, eski bir silahşor olan chris adams (yul brynner) ile karşılaşırlar. köylülerin hikayesini dinledikten sonra chris, köylülere, silahşor kiralamanın silah ve mühimmat satın almaktan daha ucuza mal olacağını söyler. köylüler , chris’i silahşorleri olması için ikna etmeye çalışırlar. chris , ilk başta , köylülere sadece silahşor bulmak için yardımcı olmaya karar verir. ancak köylülerin ısrarına dayanamaz ve altı adamla beraber ; köylülerin teklif ettiği düşük ücrete rağmen ; köyü korumaya karar verir.

diğer altı adam şu kişilerdir :çabucak sinirlenen ve tecrübesiz chico (horst buchholz); chris'in hazine peşinde olduğuna inanan arkadaşı harry luck (brad dexter);kumarbaz ve meteliğe kurşun atan serseri vin tanner (steve mcqueen); zor günler yaşayan irlanda-meksika asıllı bir silahşor olan bernardo o'reilly (charles bronson) ; meydan okumayı sevdiği için gruba dahil olan kovboy, britt (james coburn) ve özgüvenini kaybetmiş firari silahşor , lee (robert vaughn) .

sayıca az olacaklarını bilmektedirler ancak calvera’nın profesyonel direnişle karşılaşınca başka köylere yöneleceğini ummaktadırlar.

" yedi kişiydiler ama yediyüz kişi gibi dövüştüler..."
 1. az önce, rastgele seçim ile izlediğim ve beğendiğim bir western yapımı olmuş. özellikle serseri kovboy joshua faraday rolünde chris pratt oldukça etkileyiciydi. bir de o delikanlı hatunun göğüsleri :)

  filmi kısaca spoilersız anlatmaya çalışacak olursak: kapitalist ve zorba bir maden işletmecisi, filmin geçtiği kasabayı ucuz fiyata kasaba sahiplerinden zorla alacaktır. buna itiraz eden birileri bu tepkilerini canı ile öder. ölenler arasında az önce bahsettiğim ablamızın çok sevdiği eşi de vardır ve bu iş hem kasabanın onuru hem de intikam meselesi olmuştur ablamız için. sonrasında bu ablanın ve onun diğer 7'liden ilk ikna edeceği zenci silahşorün çabalarıyla üyelerden biri komançi, biri uzak doğulu, biri kuzgun avcısı, biri iç savaş gazisi, biri meksikalı olan, toplamda alfa karakter zenci ödül avcısı ve onun fırlama arkadaşı faraday ile 7 kişilik kaçkın bir savaşçı çete kurulur, bu çetenin üyeleri canlarına mâl olması olası bu mücadelenin içinde yar alır ve kasaba halkı için savaşır. tabi çete lideri alfanın kapitalist maden ağasıyla geçmişten gelen kişisel problemleri de bu mücadelenin oluşumunda etkili olacaktır.

  oturup 2 saat vakit geçirip, geçirdiğiniz vakitte eğlenmek istiyorsanız ve western filmler hoşunuza gidiyorsa film bazı bazı klişeler barındırsa da bence gayet makul, izlenebilir, eğlendirir.

  !---- spoiler ----!

  hayatta her ne olurlarsa olsunlar, burada sona geldiklerinde her adam cesareti ve şerefiyle dimdik durdu. onlara ait olmayan bir şeyi kazanmak uğruna, kendileri adına savaşamayanların adına savaşıp onların yerine öldüler. ki bu muhteşemdi...

  !---- spoiler ----!

  ayrıca, film 1954 yapımı yedi samuray filminden uyarlanan 1960 yapımı yedi silahşörler filminin yeniden çekimidir.

mesaj gönder