• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.67)
the pianist - roman polanski
wladyslaw szpilman, savaş patlak verdiğinde 27 yaşındaydı ve polonya'nın geleceği en parlak konser piyanistlerinden biriydi. luftwaffe'de radyo istasyonu bombalandığında chopin'in c minor nocturne'nü çalıyordu.tüm yahudiler gibi o ve ailesi de evlerinden çıkartılarak varşova gettolarına sürülmüştü. bu çok yetenekli genç adam yeni yaşamında karaborsacıların ve işbirlikçilerin eğlendiği barlarda çalmaya başlamıştır.işte bu işbirlikçilerden biri onu ve ailesini ölüme götüren esir kampı trenlerinden birinden kurtarmıştır. savaş fısıltıları, direnişçiler ve sürpriz bir alman subayı sayesinde szpilman savaşta hayatta kalmayı başarır.
  1. lehler icin cok onemli filmlerden biridir. sohbetleri sirasinda (hele bir de ickili bir sekilde politika,tarih,savas konusuyorsaniz) filmden bahsetmeye ozen gosterirler. sadece kendilerince hakli olduklarini dusundukleri bir soylemleri var, nedenini cozebilmis degilim ; `hem nazi almanyasi yikip atmis hem sovyet rusya yikip atmis ve dunya sanki bize hic birsey olmamis gibi bizim tarihimizi kucumsuyor!` sitemini cok yaparlar.

    ve ayriyetten filmin gercekciligini yadsiyan kisilere sadece soyle bir ornek vereyim, gecen gece gittigim bir mekanin duvarinda hala mermi izleri mevcuttur.

mesaj gönder