• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
pasajlar - walter benjamin
...çalışmanın bütününe yakın bölümünde kendine özgü ve "mozayik" yöntemi diye adlandırılabilecek bir yöntemi uygulayan benjamin, bütün bir dönemin kültür tarihini, genelde dikkat edilmeyen ayrıntılardan (döşeme biçimlerinden, giysilerden, akşam saatlerinin iş dönüşü kalabalığından, dedektif romanlarından, sokakların ışıklandırılmasından vb.) yola çıkarak, geliştirdiği kavramları ve dünya görüşünü "yaşayan" bir organizmanın kalıbı içerisinde sergiler. "pasajlar"ın bu kitapta toplanan metinleri, walter benjamin`in kendi öngörmüş olduğu, ama kendisi hayattayken basım aşamasına gelemeyen düzenlemeye sadık kalınarak bir araya getirilmiştir.

pasajlar (passagenwerk), alman düşünür ve kültür tarihçisi walter benjamin`in (1892-1940) ilk gençlik çağından başlayarak, ölümüne kadar üzerinde çalıştığı başyapıtıdır. 19. yüzyıl`ın başkenti paris`le birlikte bu alandaki çalışmalarına başlayan, daha sonra yapıtını baudelaire üzerine kaleme aldığı incelemelerle geliştiren benjamin, pasajlar`la, 19. yüzyıl7ın kültür tarihini bütün toplumsal temelleri ve 20. yüzyıl`a ait uzantılarıyla irdelemeyi öngörmüştür. yazar tarafından tasarlanan kapsam içersinde tarih kavramı üzerine tekniğin olanaklarıyla yeniden üretilebildiği çağda sanat yapıtı, xix. yüzyıl`ın başkenti paris, charles baudelaire: kapitalizmin yükseliş çağında bir lirik şair ve baudelaire`de bazı motifler üzerine, pasajlar`ın çeşitli aşamalarını oluşturur.
çalışmanın bütününe yakın bölümünde kendine özgü ve "mozaik" yöntemi diye adlandırılabilecek bir yöntemi uygulayan benjamin, bütün bir dönemin kültür ayrıntılardan (döşeme biçimlerinden, giysilerden, akşam saatlerinin iş dönüşü kalabalığından, dedektif romanlarından, sokakların ışıklandırılmasından vb.) yola çıkarak, geliştirdiği kavramları ve dünya görüşünü, yaşayan bir organizmanın kalıbı içersinde sergiler.
pasajlar`ın bu kitapta toplanan metinleri, walter benjamin`in kendi öngörmüş olduğu, ama kendisi hayattayken basım aşamasına gelemeyen düzenlemeye sadık kalınarak bir araya getirilmiştir. (idefix.com)
  1. “can sıkıntısı, iç kısmı en sıcak, en alacalı ipekle astarlanmış, sıcak, gri renkli bir kumaştır. rüya gördüğümüzde, bu kumaşa sarınırız. ondan sonra kendimizi, onun astarının arabeskleri arasında yuvammızda gibi hissederiz. uyuyan kişi ise, bu kumaşın altında kasvetli ve canı sıkılmış gibi gözükür. uyanıp ne rüya gördüğünü bize anlatmak istediğinde de, bize anlattığı çoğunlukla bu can sıkıntısı olur. çünkü zamanın astarını bir çırpıda tersyüz etmeyi kim başarabilir ki? oysa rüyaları anlatmak, bundan başka bir şey değildir”

    sf.258, yapı kredi yayınları

mesaj gönder