1. bilinmemesi ihtimaline karşın bazılarını açıklayabileceğim durumlar:

    kediler uzun zaman miyavladıklarında (hani videolarda olan konuşan kedi olayı) aslında insan sesini taklit etmeye çalışıyorlar (genelde) ve size bir şey anlatmaya çalışıyorlardır (açlık, hastalık vs.) kısacası bir dertleri var.

    kediler patilerini tırnaklarını çıkartıp bir yüzeye (muhtemelen kolunuz veya bacağınız olur) bastırıp bastırıp çeker, "masaj" a benzer bir hareket yaparlar. bu hareketin sebebiyse içgüdüsel bir reflekstir, kediler bu hareketi anneleri onları emzirirken süt bezlerine yaparlar ki süt daha hızlı aksın. bazı yerlerden ve kişilerden duyduğum kadarıyla "vücut sıcaklığınızdan dolayı kediler sizi annesi sanar" tarzı doğruluğu kesin olmayan bir fikir duysam da kesin olan şey kedinin bu hareketi yapıyorsa çok mutlu olduğudur.

    kedilerin sürekli kutuların ve kapalı yerlerin içine girmesinin sebebiyse kendilerini güvende hissetmeleridir. buna benzer olarak yüksek yerlere çıkmaları da bölgeyi kontrol etme istekleridir. kediler dominant hayvanlar oldukları için bulundukları bölge (onlara göre) onlara aittir. aynı şekilde size yaklaşırken duvarlara, koltuk kenarlarına sürünmesi vs. de bölgeyi sahiplenme hareketidir.

    bunun dışında kedilerin baygın bakması ve sonra gözlerini kırpması da "sana güveniyorum" demektir.

    umarım faydalı olmuştur

mesaj gönder