1. toplumsal her olayı kendinden menkul sanan yurdum liboşlarının yine kendi kendine çıktığına inandığı olaylardır.

  trump, geldiği günden beri iran'ı hedef gösteriyor. bir şekilde iran'ın yayları gevşetilmeye çalışılacak çünkü orta doğu politikası için çok kilit bir ülke iran. özellikle de rusya ile iş birliği yaptıkları hususlarda abd için strateji üretmek çok zorlaşıyor.

  suudi arabistan'da yakın zamanda meydana gelen operasyonlarda temizlik yapıldı. veliaht prens trump'ın damadıyla görüştükten sonra bu olaylar oldu. peki veliaht prens ilk nereyi hedef gösterdi? iran. ilk nereye saldırı yaptı suudi devleti? yemen. neden? iran-yemen-suudi arabistan ve abd arasında nasıl bir denge olabilir? bir de iran'ın orta doğu politikalarında etkisiz kalırsa akla ilk ne gelir? kuzey suriye ve kuzey ırak gelir. kuzey suriye, kuzey ırak denince de akla kürt devletinden başka bir şey gelmiyor olsa gerek.

  "beyaz saray'dan yapılan açıklamada, iranlıların 'rejimin yolsuzluklarından, ülkenin servetinin terörizme mali kaynak sağlama amaçlı kullanılmasından bıktıkları' belirtildi." ne kadar şirin değil mi abd devleti? terörizme destek veriyormuş da iran da bundan bıkmışlar.

  şimdi bunları büyük resim gören akpli diye yorumluyorsanız yorumlayın. ama onların pek söz etmeye hakkı yok çünkü senelerce ırak ve suriye politikalarında abd'nin altına yatarken hiçbir resim umurlarında değildi.

  bazı şeylere zamana bırakmak lazım. neyin, niye yapıldığı çok barizdir bazen. hele de abd işin içindeyse. zaman gösterecek iran'ın neden ve nasıl hedef olduğunu.
  ae

mesaj gönder