• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
pis moruğun notları 2 - charles bukowski
harry bara gidip oturdu. '' sulu skoç '' dedi barmene. harry'nin barlara dair bazı düşünceleri vardı. insanlığın ikinci en aşağılık türünden geçilmezlerdi. birinci en aşağılık türü hipodromda bulabilirdiniz. harry hipodromdan az önce çıkmış biri olarak bütünüyle anlamsız bir günü tamamlıyordu. müzik dolabı suskundu ve kimse bilardo oynamıyordu en azından. bir bara girip sarhoş oluncaya kadar aynaya bakmanın mümkün olduğu o eski günleri hatırladı. ya birini marizlerdin, ya da biri seni marizlerdi. o zamanlar hipodromda kazanmak da mümkündü ve arada sırada klas bir hatunla tanışırdın. ama sızlanmanın yararı neydi? herkes aynı dünyada yaşıyordu. ya da öyle diyorlardı. ilk içkiyi hakladı, bir tane daha söyledi.
  1. '' konuştukları şeylerden biri yalnızlık gereksinimiydi. bu mantıklı geliyordu bana. bu gereksinim. yani, masada oturmuş kitap okurken biri gelip masama oturduğunda rahatsızlık duyardım. neden yanıma oturuyorsun? etrafıma bakındığımda başka boş masalar görür gerçekten tiksinti duyardım. insan kardeşlerimi sevmem gerektiğini biliyorum, ama sevmem. onlardan nefret de etmem; haz etmem genellikle, etrafımda olmasınlar yeter. yalnızken kendimi daha iyi hissederim.

    tapardım yalnızlığa. hala öyle. yalnızken artarım. insanlar beni eksiltir. özellikle erkekler, özgünlükten o kadar uzaklar ki. kadınlar, bazen, yararlıdır. aynı zamanda gülünç ve trajiktirler. fakat onlarla çok fazla saat ve gün geçirmek deliliğe yol açabilir. ''

mesaj gönder