1. finntroll, helsinki, finlandiya çıkışlı bir ekstrem metal ve folk metal grubudur. black metal ve folk metalin bileşenlerini humppa adı verilen fin halk müziğiyle birleştirmişlerdir.

  finntroll'ün şarkılarının çoğu, visor om slutet albümündeki madon laulu hariç, isveççedir. finntroll'ün ilk solisti katla, finlandiya'da isveççe konuşan azınlığın bir parçası olduğundan beri isveççeyi, fincenin üstüne kullanmaya karar verdi ve seslerin grubun "trollce" kıyafetlerine daha çok uyduğuna karar verdi. şimdiye kadar birçok solist değiştirmelerine rağmen, finntroll'ün geleneği hiç değişmedi.

  grup üyeleri vreth ve skymer'a göre, grubun ismi, isveçli rahiplerin finlandiya'ya gelirken vahşi görünüşlü bir adamla karşılaşması ve adamın isveçlilerin birçoğunu öldürmesini konu alan eski bir fin efsanesinden alınmıştır. rivayete göre, olaydan kurtulanlar "finn-troll" hikayesini yaymıştır.

  finntroll'ün şarkı sözleri başlıca efsaneler ve hayali troll-kral "rivfader" etrafında, topraklarına giren ve kendi dinlerini yayan hristiyanlara karşı savaşan trolller hakkındadır. yenilenen bir tema ise de "aamund" ve "kettil" adlarındaki iki rahip hakkında olan hikayedir.

  finntroll 1997'de teemu "somnium" raimoranta (impaled nazarene'in gitaristi) ve vokalisti jan "katla" jämsen tarafından kuruldu. ilk demoları "rivfader" bir yıl sonra 1998'de kaydedildi. (vikipedi)

  grup üyeleri:
  mathias lillmans
  samuli ponsimaa
  henri sorvali
  teemu raimoranta
  jan jamsen
  tapio wilska
  heikki saari
  henri sorvali
  aleksi virta
  samu ruotsalainen
  sami uusitalo
  mikael karlbom
  tomi ullgren

  albümleri:
  1999 midnattens widunder
  2001 jaktens tid
  2003 visor om slutet
  2004 trollhammaren
  2004 nattfödd
  2006 ur jordens djup
  2010 nifelvind
  2013 blodsvept
  2014 natten med de lavende finntroll

mesaj gönder