• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.33)
die welle - dennis gansel
rainer wegner, öğrencilerinin ilgisizliği üzerine, dikkatlerini çekmek için bir deney yapmaya karar verir: öğrencilerinden kendisini liderleri olarak kâbul etmelerini ve kendisine mr. wegner diye hitap etmelerini ister. “disiplin aracılığıyla güç” sloganını seçer, bir logo yaratır ve gizli bir işaretle iletişim kuran bu gruba “the wave” adını verir. grup giderek kontrolden çıkar ve kısa sürede farklı boyutlara ulaşır.
 1. dalga – todd strasser isimli californiya’da bir lisede yapılan gerçek deneyden (üçüncü dalga deneyi) yola çıkılarak yazılmış kitaptan beyazperdeye uyarlanmıştır.

  işlediği konu itibarıyla ibretlik bir film.

  insanların ve insanlığın büyük yanılgısını da ortaya seriyor. herkes kendisinin faşist olmadığı, dünyada yaşanan faşizm ve diktatörlüklerin kendinden uzak ve onun bulunduğu toplumda asla olamayacağını sanıyor. film bize aslında faşizmin dışarıda, başkasında değil, her insanın içinde bulunduğunu, insanın her zaman şiddet ve baskıya nasıl meyilli olduğunu, bunu ortaya çıkartacak ortamlar oluştuğunda hemen meyledebileceğimizi yüzümüze çarpıyor.

  ‘’faşizm, insanlar arasındaki ilişkilerde başlar, iki insan arasındaki ilişkide başlar...”
  ingeborg bachmann

  !---- spoiler ----!

  öğretmen ilk derste: "sizce tekrar bir diktatörlük olur mu?" diye soru soruyordu, öğrencilerden biri de: "hayır, çünkü artık bilinçliyiz." diyordu.

  !---- spoiler ----!

mesaj gönder