• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.33)
Yazar Yekta Kopan
aile çay bahçesi - yekta kopan
müzeyyen. annesinin kuzusu. babaannesinin biriciği. babasının... sa-hi ben babamın neyiydim? bütün bu hikâyenin içinde benim rolüm neydi, diye düşündüm hep. benim repliklerimi kim yazmıştı, mizansenlerimi kim belirlemişti? sahneye hangi taraftan gireceğime, uslu kızı oynarken neler giyeceğime, içimdeki kötülüğü kusmaya başladığımda nelerden soyunacağıma kim karar vermişti? okuduğum bütün kitaplarda beni bana anlatacak bir karakter arardım. dinlediğim radyo oyunlarından, izlediğim filmlerden bir cümlecik çalmaya çalışırdım. saatçi nejat bey ile ev hanımı meral hanım'ın kızı müzeyyen'i bana anlatabilecek bir cümle.

yekta kopan'ın yeni romanı aile çay bahçesi'nin, çoğu kadının kendinden izler bulacağı unutulmaz bir kahramanı var: müzeyyen... aile yaşamının gizli şiddetine başkaldıran, kardeşinin doğumuyla kendi varlığının silinmeye başladığını hisseden bir kadın... kopan'ın romanı, güçlü, okuru kıskaca alan bir anlatımla sarsıcı bir finale uzanıyor.
(tanıtım bülteninden)
  1. yekta kopan'ın sansüre maruz kalmış kitabıdır. bolu valiliği tarafından önce lise öğrencilerine dağıtılmış sonra cinsel içerik bahanesiyle toplatılmıştır. dağıtanlar da heralde okuduklarından değil; ailedir, çay bahçesidir diye kapakta görünce seçmişlerdir kitabı. yoksa gerçekten kitap okumaya meyleden bir zihnin bir cinsel organdan bahsedildiği için bir kitabı toplatmasını açıklayamayız.

mesaj gönder