• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.16)
aylak adam - yusuf atılgan
her şeye "karşı" duran, "karşı" çıkan, "karşı" olan bir adam... aylak adam... bir adı bile yok. "c." diyor yusuf atılgan kısaca.insan her şeye bunca "karşı"yken kendine de "karşı" olmadan nasıl sürdürülebiler bir "karşı" yaşamı?c., sıradanlığa, tekdüzeliğe, alışılmışın kolaycılığına hiç mi hiç katlanamıyor. hem farklıyı, hem doğru olanı arıyor. çabasının boşuna olduğunun da farkında üstelik.zor bir karakter, zor bir yaşam, yalın bir roman.
 1. farklı yayın evlerinden 4 baskısı vardır(varlık1959, bilgi1974,iletişim1982, yky2000). ayrıca yky’nın 2009 yılında kitabın 50. yılın için 3000 nüshalı ciltli özel baskısı mevcuttur.
  her baskının kapak resimleri ve arka kapak yazıları birbirinden farklı ve güzeldir. iletişim yayınlarının yaptığı baskının; sokak lambasına yaslanmış aylak adamın şehri seyrederken resmedilmiş kapağı kitabın ruhunu en iyi anlatandır. ayrıca iletişim baskının sonunda, selim andak’ın yusuf atılgan ‘ la yaptığı cumhuriyet gazetesinde yayınlanmış bir konuşma. ilhan başgöz, can yücel, sunullah arısoy ve fethi naci’nin dost dergisinde yayınlamış sohbetinin bir kısmı ve muzaffer erdost, tahir alagu’ nun dergi ve gazeteler de yayınlanmış romanla ilgili yazılıları vardır.
  yusuf atılgan’ ı tanımama vesile olan ve okuduğum her seferde yusuf atılgan’ı daha çok sevmeme sebep olan roman.
  “huzuru yaşadığı günde bulamayan insana kurtuluş yoktu.”
  ayrıca aramaya inanmak.

mesaj gönder