• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.11)
il buono, il brutto, il cattivo - sergio leone
tuco (çirkin), üzerine ödül konulmuş bir kanun kaçağıdır. keskin nişancı blondie (iyi) adlı kovboyla işbirliği yaparak kasabaları dolaşmaktadırlar. tuco'yu kanun adamlarına teslim eden blondie, ödülü alıp tuco'yu asılmaktan son anda kurtarmaktadır. bir kasabada işlerin ters gitmesi üzerine ortaklıkları bozulur.
melekgöz (kötü) lakaplı sentenza ise bill carson adında büyük miktarda altını ele geçirmiş eski bir askerin izini sürmektedir. tuco'nun çölde blondie'yi öldürmek üzere olduğu bir anda bill carson'la karşılaşmaları tüm planları değiştirir. carson, altınları iç savaş'ın hareketli olduğu bir cephede mezarlığa saklamıştır. ancak tuco mezarlığın yerini, blondie ise mezarın adını öğrenebilmiştir. mecburen işbirliğine tekrar dönen ikili altınları aramaya koyulur. sonunda üçünün yolu altınların olduğu yerde birleşir.
  1. dünya sinema tarihinin en güzel filmlerinden birisi olmakla beraber, şahsi fikrim olarak izlediklerimin içerisinde en iyisidir. müziklerinden, repliklere; sekanslardan, senaryoya kadar tüm parçaları ince ince işlenmiş ve ortaya zamansız bir eser ortaya çıkarılmıştır.

mesaj gönder