• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.35)
çanlar kimin için çalıyor - ernest hemingway
ispanya iç savaşı; dağlarda verilen özgürlük mücadelesi; sadakat ve cesaret, aşk ve yenilgi ve bir idealin trajik ölümü.

dönemin birçok sanatçısı gibi ispanya iç savaşı'na da katılan hemingway, bu savaşı anlatan güçlü romanı çanlar kimin için çalıyor'u 1940'ta yayımladı. çok geçmeden sinemaya da uyarlanan roman, iç savaşa sürüklenen bir ülkenin, özgürlükleri için canlarını ortaya koyan insanlarını, onların arasında yer almış bir yazarın tanıklığıyla anlatıyor. (arka kapaktan)
  1. ispanya iç savaşına katılan ve faşistlerle mücadele eden amerikalı robert jordan'ın üç yada dört gün (tam hatırlamıyorum) süren köprü uçurma görevini anlatan kitaptır. ernest hemingway kitapta ispanya iç savaşı üzerinden ölümü, hayatı, savaşın anlamsızlığını, özgürlüğü, aşkı ve içinde yaşanılan anın önemini sorgular. sade bir üslupla çok şey anlatan kitaplar arasındadır. ayrıca ernest hemingway'in yalın tasvirleri o kadar ayarındadır ki ders niyetine okutulabilir. çok güzel kitaptır, sırf pilar karakteriyle tanışmak için bile okunabilir.

    "uzun zaman diye bir şey yoksa, yaşantınızın da geri kalanı diye bir şey yok, şu andan başlayarak; ama yalnızca şimdi varsa, şimdidir kutsanacak olan öyleyse, şimdiyle birlikte olmaktan da mutluyum. şimdi, ahora, maintemant, heute. şimdi, bu sözcüğün tüm bir dünya olması, tüm bir yaşam olması ne gülünç."

    "özgürlük, insanın yaptığı pisliği ortalıkta bırakması değil, diye düşündü. hiçbir hayvan kediden daha özgür değildir; ama o bile pisliğini toprağa gömer. kediler en iyi anarşistlerdir. bu adamlar kediden anarşizmin ne olduğunu öğreninceye değin onlara saygı duyamam."

mesaj gönder