• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
Yazar ivo andriç
drina köprüsü - ivo andriç
nobelli yazar, ivo andriç, drina köprüsü'nde, isyanların, salgınların, savaşların ve doğal felaketlerin gölgesinde balkanlar'ın tarihini, eski bosna'yı, orada yaşayan halkların paylaştığı hayatı ve bu hayatın milliyetçilikler çağında nasıl değiştiğini anlatıyor. osmanlı yönetimi altında farklı toplulukların bir arada nasıl yaşadığını geniş bir görüşle ve incelikle, efsanelerle, masallarla zenginleştirerek resmederken, andriç'in bize sunduğu ne müthiş bir uyum tablosu ne de mutlak bir zulüm hikayesidir. kimliklerin, dinlerin, devletlerin ve de her şeyin ötesinde, içinde insanların olduğu karmaşık be zengin bir hayat anlatısıdır bu.
  1. balkanlara en ufak bir merakı olan herkesin mutlaka okuması gereken bir eser. özellikle yugoslavya ve 90'lar üzerine fikir sahibi olmak için, tarihi perspektifi ve süregelen etnik milliyetçiliği, bunun yol açtığı zulüm ve katliamların yanında, hoşgörü ve itidalin önemini gösteren okunması gereken bir roman.

    "ama para, sonunda insanın avucunu boş,namusunu da kirlenmiş olarak bulduğu bir hayal oyunu gibi onların avucundan da akıp gidiyordu."

mesaj gönder