soner yalçın

Kimdir?

hüseyin soner yalçın (d. 1 ocak 1966, çorum), türk gazeteci ve yazar.

ilk yılları

soner yalçın, cemile yalçın ve mehmet ali yalçın'ın oğulları olarak 1 ocak 1966'da çorum'da doğdu. anne tarafı tercan'lı, baba tarafı ise horasan'lıdır. annesi ev hanımı, babası ise gıda ticareti ile uğraşan bir tüccardır. üniversite eğitimine hacettepe sağlık idaresi yüksek okulunda tamamladı. daha sonra idari bilimler konusunda yüksek tahsile karar verdi.

tutuklanması

oda tv davası kapsamında 14 şubat 2011 tarihinde tutuklandı.27 aralık 2012'de tahliye oldu.

özel hayatı

hüseyin soner yalçın evli ve bir çocuk babasıdır.

kariyeri

1987'de 2000'e doğru adlı dergide çalışmaya başladı. uzun süre ankara bürosunda muhabirlik yaptı. burada serhan bolluk, adnan akfırat ve hikmet çiçek’le birlikte çalıştı. 6 mayıs 1990'da ankara istihbarat şefliğine getirildi.

1993/94 yılları arasında günlük gazete olarak çıkan aydınlık'ta çalışmaya başladı. 1995'te haber araştırma müdürü iken ayrıldı. bir ara doğan yurdakul'un siyah – beyaz gazetesinde çalıştı.

1996 yılında televizyonculuğa giriş yaptı. show tv ankara bürosunda çalışmaya başladı. aynı yıl içerisinde star tv'ye geçti ve haber müdürlüğüne getirildi. daha sonra türk kamuoyunda bir hayli ses getirecek olan kitaplarını basmaya başladı (efendi 1, efendi 2 vb.). cnn türk'te cüneyt özdemir'le birlikte 5n1k adlı programı hazırladı. kurtlar vadisi adlı dizinin ilk iki yılında, konsept danışmanlığını üstlendi. cnn türk'te yayınlanan oradaydım adlı politik belgeselin hazırladı. 4 şubat 2007 tarihinden bu yana hürriyet gazetesinde, pazar günleri “not defteri” adlı köşesinde yazmış, mart 2012'de işine son verilmiştir.

  1. yazdığı kitaplar bilgiye dayalı ve gayet okunasıdır.akıcı ve öğretici bir tarzı var. ortada "çatlıcı" olarak dolaşan tüm arkadaşlara "reis" kitabını öneririm.

mesaj gönder