• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.50)
Yazar ali şeriati
kendini devrimci yetiştirmek - ali şeriati
insan, toplumsal devrimden önce ve sosyal devrimle uyumlu olarak kendisini devrimci yetiştirmezse, kesinlikle toplumsal bir devrim içerisinde sadık, mutmain ve yolun sonuna kadar vefalı kalamaz. esasında "devrimci insan", sadece sosyal bir devrime katılan insan değildir. eğer böyle olsaydı, "oportünistler", "maceracılar" ve "egoistler" de devrime katıldıklarında -ki katılıyorlar- devrimci olurlardı. aksine devrimci bir insan, her şeyden önce kendi cevherini bambaşka bir şekilde yetiştirmelidir.
 1. arka kapak yazısını okuyunuz, okutunuz.

  ey özgürlük! seni seviyorum. sana muhtacım. sana aşığım. sensiz hayat zordur. sensiz ben de yokum. senin sevgi, dostluk ve şefkatinle beslenmişim.
  ey özgürlük! ben zulümden bıkkınım, esaretten bıkkınım. zincirden bıkmışım, hükümetten bıkmışım. zorunluluktan nefret ediyorum. seni tutsak yapmak ve bağlamak isteyen her şeyden ve herkesten bıkkınım.
  hayatım, senin içindir. gençliğim senin içindir. varlığım senin içindir.
  ey özgürlük! kutlu özgürlük!
  seni tahta oturtmak istiyorum.
  ya sen beni yanına çağır,
  ya ben seni yanıma çağırayım!
  ey özgürlük! kırık kanatlı güzel kuşum! keşke seni vahşet bekçilerinden, duvarları, sınırları, kaleleri ve zindanları yapanlardan kurtarabilseydim. keşke kafesini kırıp seni sabahın temiz, bulutsuz ve tozsuz havasından uçurabilseydim. fakat... benim de ellerimi kırmışlar, dilimi kesmişler. ayaklarıma zincir vurmuşlar ve gözlerimi bağlamışlar...

mesaj gönder