• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.46)
Yazar emily bronte
uğultulu tepeler - emily bronte
ingiltere'de xix. yüzyılın ikinci yarısı, "victoria dönemi" olarak adlandırılan bu dönem, orta sınıfın yükselişini, gösterişli yaşamların moda oluşunu simgeler. brontë kardeşler, kadının edebiyatla uğraşmasının hoş görülmediği bu yıllarda, önce bir erkek kimliğiyle şiirler, sonra kendi adlarıyla klasikler arasında yer alacak üç önemli romana imza atmıştır. emily brontë 1848'de öldüğünde dünya edebiyatının en güzel romanlarından birini, uğultulu tepeler'i bırakmıştır ardında. bu victoria dönemi romanı, kimine göre dünyanın gelmiş geçmiş en büyük aşk romanı, kimine göre her okunuşunda değişik tatlar veren çağlar ötesi bir eser, ya da insanın içine işleyen bir anlatımla dile getirilmiş uzun bir şiirdir.

ölümünden bir yıl önce bitirdiği uğultulu tepeler'deki kişilerin yalnızca hayal ürünü kişiler olmadığı, brontë'nin çevresindeki gerçek kişilerden derin izler taşıdığı da bir gerçektir. sevgi, kin, nefret, öç alma tutkusu gibi güçlü duygularla örülü bu gençlik öyküsü, patladı patlayacak bir cinsellikle doludur. daha otuz yaşındayken veremden ölen, son derece duyarlı, hiç evlenmemiş bu genç kadın yazar, tüm canlılığıyla bu romanda vardır. okuyanın yaşına, deneyimlerine ve duyarlılığına göre değişkenlik gösteren, farklı zamanlarda okunduğunda değişik tatlar veren, tekrar tekrar okuma isteği uyandıran bir başyapıt.
(kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. filmini izlemek isteyenlere 92 yapımı olanı tavsiye ettiğimdir. kitabı çok beğenen biri olarak ralph fiennes'in heatcliff karakterini yaşattığını düşünüyorum.
    nesli

mesaj gönder