• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.33)
Yazar neil gaiman
amerikan tanrıları - neil gaiman
hazirlanin… firtina yaklaşiyor…

yarattığı kahramanlar ve atmosferlerle hayal gücünüzü şenlendiren neil gaiman, amerikan tanrıları'nda size hem tanıdık hem de tamamen yabancı bir dünyanın kapılarını aralıyor…

amerika'da tanrılar ve mitolojik yaratıklarla yapacağınız bu müthiş yolculuk başınızı döndürecek…

geçmişte birtakım kirli işlere bulaşmış olan gölge, cezasını tamamlamak üzeredir. artık tek istediği, eşi laura'yla birlikte sessiz sakin bir yaşam sürmek ve beladan mümkün mertebe uzak durmaktır. ta ki, eşinin korkunç bir kazada hayatını kaybettiğini öğrenene kadar.

cenazeye gitmek üzere bindiği uçakta bir adamla tanışır. isminin çarşamba olduğunu söyleyen bu düzgün giyimli, yaşlı adam, gölge hakkında hiç kimsenin, hattâ kendisinin bile bilmediği şeyler anlatır ve... onu yaklaşan fırtınaya karşı uyarır. bundan böyle artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır, çünkü günlük hayatın o sakin yüzeyinin altında, amerika'nın ruhunu ele geçirmek için büyük bir savaş kopmak üzeredir.
 1. neil gaiman'in mitoloji ile iç içe girmiş romanı. kitap amerika'da gerçek mekan tasvirleriyle daha güzel oluyor. biz bu mekanları bilmediğimiz için etkisi kayboluyor ancak fantezi ve mitoloji sevenler kesinlikle okumalı. neil gaiman'ın en çok bilinen kitabı olabilir. bir ara türkçe baskısını bulmak için epey uğraşmıştım. sora ithaki yayınları tekrar bastı. şimdi gözüm gibi bakıyorum.
  kitap amerika'ya ilk gelenlerin getirdiği eski tanrılar ile günümüzün dünyasının yeni tanrıları arasında mücadeleyi simgesel şekilde anlatıyor.
  bir de kitabı okuyanlara çok yardımcı olacağını düşündüğüm bir link paylaşayım. kitapta çok farklı mitolojilerden bir çok isim geçiyor. buraya bakıp bilmedikleriniz hakkında kısaca bilgi alabilirsiniz.

  http://www.frowl.org/gods/gods.html
 2. ingiliz bir yazar olan neil gaima'ın amerika ile mitolojiyi çok iyi harmanladığı bir roman.yazar aynı zamanda, kısa zaman önce ikinci bir amerikan tanrıları kitabı yazmayı planladığını açıkladı.
 3. yakında dizisi de çekilecek olan, beğenerek okuduğum fantastik roman.

  yazarın kurguladığı dünya çok etkileyiciydi. mitolojik tanrıların gözünden modern yaşama bakış, oldukça ilgi çekici.
 4. biraz düşünüce, kitabın konusu bir kaç cümle ile özetlemek çok zor. en azından benim yazarak anlatma kabiliyetim buna yeterli gelemeyebilir. bir sohbet ortamında el kol hareketleri ile daha kolay anlatabilirim sanırım. yine de denemek benim işim. yüzyıllar boyunca insanlar amerika'ya göç ederken zihinlerinde, düşlerinde, inanışlarında, örf ve adetlerinde ya da bir şekilde yanlarında, doğdukları yerdeki tanrıları ve diğer yaratıkları da getirmişlerdir. kim bunlar derseniz, horus, osiris, odin, paskalya başta olmak üzere inler, cinler, elfler, leprikonlar ve aklınıza gelebilecek bütün avrupa, afrika, mısır ve iskandinav tanrıları ve mitlerindeki efsanevi yaratıklar... sadece nedendir bilmem yunan mitolojisi eksik bırakılmış. ama eminim geçerli bir sebebi vardır. neyse, işbu tanrılar ve yaratıklar yüzyıllar boyunca kendilerine inananların sundukları adaklar, hediyeler ve yaptıkları ibadet ve ayinler sayesinde hayatta kalmayı başarmışlardır. ancak yenilenen dünyanın yeni tanrıları (avm'ler, tv şovları, internet, cep telefonları, teknolojik diğer aletler, fast food zincirleri gibi) geldiğinden beri unutulmaya yüz tutmuşlardır ve yok olmak üzerelerdir. dahası yeni tanrılar eskilerinin ölmesini istemektedirler. tüm bu hengâmenin ortasına tesadüfen düşen ve sıradan bir insan olan gölge, odin'in yeryüzü suretlerinden olan ve tüm eski tanrıları son bir ölüm kalım savaşı için bir araya getirmek amacı ile amerika'yı dolaşan çarşamba'nın yanında şoför olarak işe başlar. (bundan sonrası anlatılacak gibi değil)
  vega
 5. ardına anansi boys var. kitaba konu kimi parçanın izini sandman'de görmek mümkün.
  kısmetse dizisi de güzel olacak.
  0f