• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
Yazar stefan zweig
ay ışığı sokağı - stefan zweig
20. yüzyıl alman dili edebiyatı'nın ünlü yazarlarından stefan zweig'ın bu eseri "ay işığı sokağı", "lyon'da düğün", "acaba o muydu?", "prater'de ilkyaz" gibi en seçme öyküleri içermektedir. zweig, erişilmez bir öykü ustasıdır. son satırına kadar sürükleyici olan öykülerinde insan ruhunun sonsuz derinliklerine iner, duyguların inişli çıkışlı değişimini ustalıkla yansıtır, büyüleyici anlatımıyla okurun dikkatini hep diri tutar.20. yüzyılın bu insancıl ve iyi yürekli aydın yazarı 23 şubat 1942'deki ölümünden günümüze güncelliğini hiç yitirmedi. "kültürlerin, ulusların ve düşüncelerin birbirleriyle uzlaşmasına hümanizmin aracılık etmesini yaşamım boyunca hep hedefledim" diyen zweig, huzursuz başlayan yüzyılımızda da bu düşüncesiyle bize rehber oluyor.
(tanıtım bülteninden)
 1. zweig 'ın remzi kitabevinden çıkan öykü seçkisi.

  can yayınları - (bkz: amok koşucusu) kitabında da bulunan 4 öykü dahil toplam on öykü bulunuyor.

  içinden en çok lyon'da düğün ve görünmeyen koleksiyon öykülerini beğendim. tabi bir de amokta da okuduğum nişan öyküsü.

  lyonda düğün'de; savaş zamanı lyonda bir mahzende kavuşan nişanlılar anlatılıyor.
  görünmeyen koleksiyonda ise savaş zamanı yoksullukta, görme yetisini kaybetmiş yaşlı bir koleksiyonerin koleksiyon parçalarına duyduğu aşkı konu edilmiş.

  -
  bir yazarın öykü kitaplarını okurken aynı yayınevini seçmek gerektiğini anladım böylece. aksi halde böyle öyküler çakışınca hoş olmuyor. okusan bir türlü atlasan bir türlü. amok koşucusunu yakın zamanda okuduğum için ben atlamayı seçtim anlamadan bitiverdi kitap.