• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar john green
aynı yıldızın altında - john green
hayatın anlamını bulmanın, âşık olmanın ve alınan her nefesin farkına varmanın öyküsü

on altı yaşındaki kanser hastası hazel grace'in birkaç yıl daha yaşamasını garanti eden tıp mucizesine rağmen hastalığı ölümcüldür ve konulan teşhisle birlikte yıldızlar, öyküsünün son bölümünü çoktan kaleme almıştır.

fakat augustus waters isimli yakışıklı bir sürpriz karakter, kanserli çocuklar için destek grubu'nda boy gösterince hazel'ın hayatı bambaşka bir yöne sapar ve bu zeki çocuğun çekimine karşı koyamayan kızın öyküsü yeniden yazılır...

time dergisi, 2012'nin en iyi romanı

goodreads, 2012'nin en iyi genç yetişkin kitap ödülü

new york times'ın en çok satanlar listesinde #1

wall street journal'ın en çok satanlar listesinde #1

amazon'un en çok satanlar listesinde #1

indiebound'un en çok satanlar listesinde #1


"hayata, ölüme ve araya sıkışanlara dair bir roman olan aynı yıldızın altında, john green'in en iyi kitabı.
kahkaha atıyor, ağlıyor, hızınızı alamayıp tekrar okuyorsunuz."
markus zusak, printz ödüllü bestseller yazarı

"aynı yıldızın altında evrensel konuları ele alıyor: sevilecek miyim? hatırlanacak mıyım? bu dünyada bir iz bırakabilecek miyim?"
jodi picoult, new york times bestseller yazarı

"dâhiyane... çok etkileyici... güçlü ve saf duygularla korkusuzca yüzleşebiliyor."
time

"green, okurların aklından uzun süre çıkmayacak, göz kamaştıran iki gencin öyküsünü iyi bir gözlem yeteneği ve empatiyle anlatarak, rafta duracak bir kitaptan ötesini yazmayı başarmış." people

"bu romanı çekici kılan şey dakikada bir heyecanlı bir patlama yaşanması değil, 'sayılı günler içinde sonsuzca' yaşamaya çalışan karakterlerin gerçekliği."
the washington post

"buruk bir komedi, akılları baştan alacak bir romantizm ve insana hayat ile ölüme dair sorulan büyük soruları keyifle ve uzun uzun düşündüren bir kitap."
horn book

"aynı yıldızın altında bir aşk hikâyesi. son dönem edebiyatın en içten ve dokunaklı romanlarından biri ama aynı zamanda korkunç bir zekâ, cesaret ve hüznün varoluşsal trajedisini de anlatıyor."
lev grossman, time
(tanıtım bülteninden)
 1. john green'in altıncı romanı.

  genelde kitaptan uyarlama filmler için ilk olarak kitabı okuyup sonra filmi izlemeyi tercih ediyorum.uyarlama olduğu için ve senaryosu da yazara ait olduğu için ilk bilgileri kitaptan edinmek daha mantıklı geliyor ancak bu seri için tam tersi oldu.ilk olarak bir arkadaşımın tavsiyesi ile filmi izledim sonra kitaptan uyarlama olduğunu öğrenip kitabı okudum.

  yazar john green, kitabı yazmadan önce hayranlarından biri olan kanser hastası esther earl'le tanışıyor ve ondan çok etkileniyor. esther 2010da hayata veda ediyor ve bu john'u bu kitabı yazmaya itiyor.

  !---- spoiler ----!

  hazel'in kansere karşı olan tutumu, hissettikleri, psikolojisi muhteşem bir şekilde verilmiş.daha sonra tanışıp cool görünümlü gus'a aşkı ve ikili arasında geçen diyaloglar roman akışına uygunlukta.dikkatimi çeken bir başka konu ise tüm karakterlerin gerçekçi olması.bu durum belki yazarın hayranı için yazmasından belki de kanserin cidden ciddi bir hastalık olduğunu düşündüğündendir.

  !---- spoiler ----!

  son yıllarda çıkan ve günümüz konularından kanser hastalığını işleyen güzel bir roman.insan bitirdiğinde kansere daha ciddi bakıyor.hayata daha iyimser bakmaya başlıyor.