1. dağlarda çekim ekibi ile gezen yabanda hayatta kalma taktikleri öğreten..
  kimi zaman çölde kimi zamansa karlar içinde bir oraya bir buraya koşturan abimiz.
  ha birde yiyip içmediği hiçbirşey yok kendi idrarını dahi içiyor.
 2. 1974 doğumlu ingiliz maceraperest.

  varlıklı hristiyan bir ailenin oğlu olduğundan mıdır yoksa nedir bilemiyorum; fakat genç yaşından beri haylazlık peşinde olan biri olan "bear grylls" asıl tam adı "Edward Michael Bear Grylls" olarak kayıtlıdır. sanılanın aksine "Bear Grylls" onun takma adı felan değildir. bayaa hüvviyet cüzdanında bu yazıyor. bu adı da kendisine ablasının verdiği rivayet ediliyor. yani ailedeki tek dengesiz bu değil.

  Bear Grylls ingiliz özel havacılık kuvvetlerinde hatrı sayılır bir süre hizmet vermiştir. sonraları tv işine giren Bear Grylls aklınıza gelmeyecek dengesiz ortamda yine aklınıza gelmeyecek şekilde hayatta kalma * mücadeleleri vermektedir. alaska'da buz denizine girmek mi dersiniz, sahra çölünü yürüyerek geçmek mi dersiniz, sık ormanda alet edevat olmaksızın yön bulma mı dersiniz, okyanusun ortasında salın üstünde kıyıya varmaya çalışmak mı dersiniz...neler neler!

  Bear Grylls ilk takip ettiğim zamanlarda yaptıklarına inanamadım ve bir tür senaryo olduğunu düşündüm. * sonrasında araştırdım ve sırf benim gibiler için bir bölüm hazırlanmış. burada kameracısından ip uzmanına kadar tüm tayfa adamın deliliklerini anlatıyor. sonra kendisine duyduğum saygı bir mertebe daha arttı.

  programının bir bölümünde başkan obama denetlemeye geliyor.

  uzun lafın kısası; " burası survivor, burda herşey gerçek!"
 3. deli cesaretine sahip adam. gerçekten bir hayatta kalma uzmanı. kendisi tam bir bukalemun, her ortama uyum sağlayabiliyor ve çok da zeki bir insan. karşılaştığı problemleri çok kolay aşıyor. şu hayatta da kıskandığım iki hemcinsimden birisi. [diğeri (bkz: james hetfield) ]

  !---- spoiler ----!

  örnek vereyim; bir bölümde geçmesi gereken inanılmaz büyük bir göl var rocky dağlarında. etrafından dolaşırsa heba olacak, belki 1 gün kaybedecek. gölün 2-3 metre içinde altı delik bir kano buluyor ve delik olan yeri tamir ediyor. ardından paraşütünü uçurtma haline getirip rüzgarı da arkasına alarak 'basit' bir yelkenli yaparak gölü geçiyor.

  !---- spoiler ----!
 4. bulduğu her şeyi ağzına atan, atlayıp zıplayan ingiliz maceraperest. zamanında komando imiş. insan doğaya karşı programını zevkle takip ederim.

  not: bu adam kapadokya'da kayboldu.
 5. ben veya kendisi ölmeden tanışmak istediğim eski asker. kamp a gitmek için basit bilgilerden, adını yerini bile bilmediğiniz yerlerde nasıl hayatta kalınıra kadar birçok şeyi öğrenebileceğiniz birisi.
 6. kendisine kameralar karşısında lavman yapmış insan. kendi sidigini çok efektif kullanabiliyor. bir bölüm onu içerken diğer bölüm köpekbalığı çağırmak için kullanıyor. bir bölümde böceklerden top yapıp yemişti. bir keresinde de ahtapotu öldürmeden yedi ve vantuzları yemek borusuna yapıştı. devenin iskembesindeki suyu da içmişti. hoplamali ziplamali aktivitelerini saymıyorum bile.

  bu adamın hayatla ilgili bir takım sıkıntıları var. o yaptığı işleri para kazanmak için yapmıyor. sanki bunları yapmak istiyor ama deli denilmesin diye format ayağıyla bize sunuyor. programının amacı yaptığı delilikleri meşrulaştırmak gibi. ama yine de reistir. sevilir sayılır bizim camiada. midesiz reis.
 7. her türlü çiçeği, böceği eline alan, oradan oraya savrulup suratında en ufak bir korku ve telaş ifadesi olmayan manyak adamın teki. lazım olmaz demeden önerilerini dinlemekte fayda var. trt' de iki farklı programı var şu anda, belgesel kanalında. biri doğayla mücadelesinden bahsederken, diğeri de acil durum senaryolarını anlatıyor.

  bir kutuplarda, bir çöllerde.. bir de bu koşturmacayla üşenmemiş evlenmiş ve 3 tane çocuğa babalık ediyor. kısacası çok başarılı bulduğum insanlardan biridir.
 8. kuyruğunu koparıp akrep yiyen insan
 9. doğada bulduğu herşeyi yiyen insan. bir bölümde bok yiyordu düşünün artık.