1. birini toplumsal normlara göre şekillendirmeye çalışmak günümüz ilişkilerinde de yaptığımız şeydir. karşımızdakini olduğu gibi kabul etmemek de denilebilir ilişkilerdeki şekline.

  birini normal davranmaya zorlamak, onun deli yönlerini kabul etmeyip, sevmeyip onu görmüş olduğu diğer insanlar gibi tek düze haline getirmeye çalışmaktır. topluma uyması gerekmektedir, davranışları başkaları tarafından normal karşılanmalı, kabul görmelidir aksi taktirde toplum tarafından yadırganacaktır.

  ben insanları toplumsal normlara uydurmama fikrindeyim, herkesin deli yanlarını sevip onları topluma entegre etmeliyiz. normal görmeliyiz, normalleştirmeye çalışmamalıyız.
 2. normallik kavramı başlı başına yoruma açıkken kime göre neye göre normal davranmaya zorlamak. aslında bu zorlayan kişi karşıdakini kendi gibi ya da kafasındaki gibi birisi yapmak ister buna zorlar. yap satçı değilsin sonuçta karşıdaki de ev değil kendine uygun birisini bulup olduğu gibi kabul etmek daha doğru ve saygılı bir hareket
  wtf
 3. var böyle bir şey. ne olurdu sanki herkes kendi kafasına göre davransa ve yaşasa.
  illa törpülenecek farklı olan kişi. kimi farklı olan kişiler pek yadırganmıyor ama sadece o farklı olan yönüyle hatırlanıyor ve değerlendiriliyor.

  oysa ki idealimiz ortalama insan modeli değil, kişinin arzu ettiği orijinal insan modeli olmalı.