• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
dabbe 6 - hasan karacadağ
dabbe serisi ile yerli korku sinema türünü damgasını vuran hasan karacadağ, hepsi cin temalı olan dabbe filmlerine bir yenisini daha ekliyor. serinin devam filminde en tehlikeli cin kabilesi olarak kabul edilen cuhenna kabilesi beyazperdeye aktarılıyor. filmin başrollerinde murat seviş, sema şimşek, nilay gök ve fehmi karaarslan yer alıyor.doktor olan zeren ve kız kardeşi ayla annelerinin bir gece aniden ölmesiyle sarsılır. kriminal ve adli raporlara göre anneleri mukadder beyin kanamasıyla ölmüştür fakat annesi öldüğünde onun yanında olan ayla, bu durumu kabul etmemektedir. ona göre annesi, ne olduğunu anlayamadığı çok hızlı hareket eden, kapkara yüzleri olan, bilinmeyen bir dilde konuşan, devasa kara varlıklar tarafından öldürülmüştür. ancak olayı inceleyenler ayla’nın bir tür psikolojik travma geçirdiğini ve kısa sürede bu durumu atlatacağını düşünürler. ama günler geçtikçe ayla kişilik değiştirmeye ve söz konusu varlıklar tarafından saldırıya uğramaya başlar. ayla’yı başka bir aleme götürmeye ve ona işkence ederek, annesinin ölümüyle ilgili bir takım sırları göstermeye çalışan bu varlıklar kimdir?
  1. ses efektleri her dabbe serisinde olduğu gibi oldukça iyi yine. senaryosunu beğenmesem de bence gelmiş geçmiş en iyi korku filmi senaryosunda dabbe 5 ile yarışır. inanılmaz detaylar var ve şifre bölümünde büyüyü yapan insanı tahmin eden bir ben varmışım onu öğrendim.. yalnız süresi çok uzundu (2 saat 46 dakika) bir korku filmi için.. fetih 1453 falan bu kadar sürmüştü galiba en son?! birde filmin içindeki telefon konuşmalarında insan bir sır ararken (sonuçta hasan karacadağ) bomboş çıkması üzücü oldu benim için..

    !---- spoiler ----!

    ha birde taşları yerine oturttuğunuz zaman 1900'lü zamanlarda köylü bir kadının kamera ile video çekmesi çok mantıksız değil mi sizce de ? köylü bir kadın , çok zenginde değil , üstelik köyde yaşıyor , kamera köye geliyor ve bu kadın kamerayı kullanıp video çekiyor ((bkz: 1924 - portatif kamera'nın icadı - almanya) )

    !---- spoiler ----!