• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.77)
kelebek - henri charriere
fransa'nın ardéche şehrinde yaşayan henri, işlemediği bir cinayetle suçlanmaktadır. yargılanmak üzere mahkemeye çıkarıldığında avukatı elle tutulur bir delil olmadığından beraat edeceğinden emindir. mahkemede bulunan başsavcı müebbet hapis kararlarıyla ün yapmıştır. mahkeme kararı açıklar ve henri müebbet kürek mahkumu olur. conciergerie cezaevinde hücreye atılan henri, işlemediği bir suçtan mahkum olmasına boyun eğmez ve ilk günden kaçışı düşünmektedir. bu cezaevinde kaçmak için kendine yol arkadaşı bulur ve beraber plan yaparlar.

(kaynak: kutupsal.com)
 1. kürek mahkumu henri charriere' in fransız guyanası' nda geçen günlerini anlatan kitap. yazar tabii ki suçsuz olduğunu iddia eder, onun suçsuz olduğuna inanıp inanmamak size kalmış.
  filmide vardır.
  papillon - franklin j. schaffner
 2. böylesine bir kitabın başlığı olmamasına şaşırmış bir halde tam başlığını açacaktım ki, acaba orijinal adıyla başlık açılmış mıdır dedim. açılmış.

  açık ara en sevdiğim macera romanıdır. şu an okusam belki o kadar sevmem ama 13-14 yaşlarında çok çok etkilenmiştim, o yüzden tekrar okumaya korkuyorum. bana macera türünü sevdirmiştir.

  varsa yakınınızda veya kıyıda köşede, benim gibi "kelebek diye kitap mı olur la?" tarzı öküzlükler yapmayın. alın okuyun. gerçek bir hikayedir, basit bir dille yazılmıştır ve 10 sayfa betimleme yapmaksızın çevreyi sizde canlandırır.
 3. o sevimli 1.70lik dost canlısı adamdan neden korkuluyor ve gittiği heryerde neden şuursuzca saygı duyuluyor? adama yokuş yapan bir kişi bile yok. ne istese derhal yerine getiriliyor. bu adam kesin suçlu arkadaş. ben bunu bilir bunu söylerim. hakim doğru karar vermiş, beter olsun pezevenk. oh be rahatladım....
 4. harika bir kitap bir adamın amacı için neler yapabileceğinin her defasında çıkış yolu bulma çabalarının, yaşanmışlıklarının romanıdır.
 5. on üç yıllık bir kaçış kovalamaca romanıdır.

  !---- spoiler ----!

  kitabı hapishaneden kaçtıktan sonra yazmıştır.

  hala o manda hikayesini hatırladıkça gülerim.

  !---- spoiler ----!
 6. ey özgürlük! senin için yapılan her türlü çabaya değersin!
  sensiz yaşamanın ne anlamı var, anafikirlerin romanı.
  bazı kitaplar var ki onları adalet sağlayıcılar mutlaka okumalı. kitap kadar insana ufuk açan ne var ki dünyada?
  hatta bazı kitapları okumak vazife gibi ödev gibi bir şey olmalı. koza'sından çıkan ve özgürlüğe kanat açan bir kelebekten mi ilham almış yazar bilmiyorum ama özgürlüğe uçmak için her çaba kutsaldır demeyi iyi başarmış.
 7. çocukluğumu aklıma getiren kitaptır. odamdaki dolapta yer alırdı bu kitap. 12-13 yaşlarımdaydım ve babacığım kitabın konusundan kısaca bahsettikten sonra, bu kitabın o yaş için bir miktar ağır olabileceğini söylediği için okumamıştım.
  artık babam hayatta değil. okumak da istemiyorum. ama hep çocukluk arkadaşımmış gibi göreceğim bu kitabı. okumaya korkuyorum. aklıma babamı getirir diye, ona olan özlemimi kudurtur diye...
  babasızlık, 3 ay önce baba olan bendenize ağır geldi diye...
 8. sonrasında ne olacağını merak ettiren akıcı bir kitap. bana yetmedi tadına doyamadım diyen okurlar için; (bkz: banko)
 9. anca kitaplarda/romanlarda olur denen anlar olur ya, işte o anlar bu kitapta biraz fazla.
 10. okuduğum en güzel gerçek hikayeli romanlardan biri. fazlasıyla hayata tutanabilmek için umut yaratmak, direnmek içerir.
  ozee