• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.21)
lion - garth davis
5 yaşındaki hintli bir çocuk ağabeyinin geri dönmesini beklerken bir tren vagonunda uyuyakalır. o uyurken trenin yola çıkması sonucu küçük çocuk uyandığında kendini evinden kilometrelerce uzakta bulur. artık kayıptır ve eve nasıl döneceğine dair bir fikri yoktur. kendini calcutta'da bulan küçük çocuk büyük mücadelelerden sonra avustralyalı bir çift tarafından evlat edinilir ve sevgiyle büyür. ancak ailesini bulma isteği giderek bir saplantıya dönüşür. elinde hiçbir şey olmadan ilerlemeye çalışan genç adamın içindeki çaresizlik zamanla hayatını da etkilemeye başlar...
filmi başrollerinde dev patel, rooney mara, nicole kidman ve david wenham gibi güçlü isimler yer alırken, filmin yönetmenliğini ise garth davis üstleniyor. (beyazperde.com'dan alıntıdır)
 1. bu akşam izlediğim çok çok güzel film. gerçek bir olaya dayandığı için genel seyirci karşısında, hindistan koktuğu için de benim karşımda zaten avantajlı konumda olan bir filmdi fakat bu "torpiller" olmadan da kendini ispat edebilen bir film.

  2 saat hiç geçmesin istedim. kardeşimle gittiğim için ağlamamak için kendimi de zor tuttum. ama kederimden bira içiyorum şu an.

  bu arada film 6 dalda oscar odayı. hepsini alsın bence. lütfen öyle olsun çünkü.
 2. sinemaya gidip rastgele seçip girdiğim ve çok başarılı bulduğum film. izlenmesini dehşetle tavsiye ediyorum. gerçek bir hikayeye dayanması kesinlikle etkisini 5 kat arttırıyor. yalnız ilk yarı ikinci yarıya göre daha ağır ilerliyor ama ikinci yarı filmden tüm beklentileri karşılıyor.
 3. gerçekten var mı böyle bir hayat, insanların hayatında ne kadar ekstrem şeyler olabiliyor diye hayrete düştüğüm film. galiba her filmde olduğu gibi son sahnelerinden filmin geneline göre daha çok etkilendim ben.
 4. true on a base story olması mı yoksa bunu ispat etmesi mi bilinmez oldukça etkileyici film. aşırı dozda sert dram içeriyor. sabatkar ve zeki insanın hayatta kalma mücadelesi de denebilir. oyunculardan minik hint'li filmi kotarıyor. bizim millette bir laf vardır, eski kuşak sinemaya gider ve o film ne kadar ajitasyon içerip salya sümük ağlatıyorsa film kaliteli olmasa da tavsiye olunur ve öve öve bitirilemez. burada böyle bir durum yok hem iyi film hem boğaza düğüm atıyor.
 5. nicole kidman cuk oturmuş role. orasını burasını yaptırmasına rağmen müthiş bi oyun çıkarmış.
 6. bugün izlediğim, bence oscar gecesinden mutlaka bir ödülle dönmesi gereken etkileyici bir film.

  nicole kidman - her sahnesinde fark yaratmış. film onun ilk sahnesinden itibaren daha etkileyici daha akıcı bir hal almış. karakterinin ve senaryonun ne kadar etkisi varsa oyunculuğunun da o kadar etkisi var bu durumda.
  dev patel - skins dizisinden beri bir sempatim var bu çocuğa karşı. iyi bir oyunculuk sergilemiş. bu gece ödül alamaz büyük ihtimalle ama iyi iş çıkarmış yine.
  rooney mara - doğal bir güzelliği vardı ne oyununa ne karakterine dikkat edebildim bu yüzden sadece izledim.
  sunny pawar - çocuk çok iyiydi ya. 49 dakika filmin ana karakteri olarak tek başına oynadı. bir sahnede bile sırıtmamış, seyirciye vermesi, yaşatması gereken her duyguyu bütün sadeliği ve şiddetiyle geçirmeyi başarmış. bence de bu gece bir adaylık da ona verilebilirmiş.
 7. Yen izlediğim ve neden daha önce izlemedim dediğim bir film. Etkisi gerçekten ertesi güne kadar sürdü. Gerçek bir hikaye olması da çok etkiledi. Filmin sonunda gerçek karakterlerin gösterilmesi ve filmde gösterilmeyen ancak sonunda verilen notlar göz yaşlarına sebep olabilir.
  Filmin müziği de yine sevdiğimiz birinden gelmiş . Gerçekten çok çok çok iyi olmuş. Şarkının ismi de filmin konusuyla gayet alakalı olmuş.
  sia-never give up
 8. finalinde ağlatan film. oyuncuların hepsi canlandırdıkları karakterlerin hakkını vermiş özellikle çocuk oyuncu sunny pawar ve nicole kidman çok iyi oynamışlar.
  !---- spoiler ----!

  filmi izlerken google earth'e ilk baktığımız zamanlar geldi aklıma tabi ki de önce mahallemizin evimizin uzaydan nasıl göründüğüne baktık işte bazıları ne yazık ki evini kolay bulamıyor.

  bir çiftin kendi çocuklarını yapabilecekleri halde yapmayıp bunun yerine dünya'da zaten fazla insan var özellikle bakıma muhtaç onca çocuk varken ne gerek var çocuk yapmaya düşüncesi çok hoşuma gitti açıkçası bu bence saf iyiliğe bir örnek.

  !---- spoiler ----!
 9. "dünya iyi insanların hatırına dönüyor" filmi.
  Her yıl, Hindistan'da 80.000'den fazla çocuk kayboluyormuş. Bu filmin adıyla kurulan http://lionmovie.com/ sitesi de Hindistan ve dünyada kaybolan çocuklar için birşeyler yapabilme adına kurulmuş.

  Adamlar daha ne yapsın?
  Sinemaysa sinema, dramsa dram, oyunculuksa oyunculuk, sanatsa sanat.

  yalnız iyi film. baya iyi film. çok iyi film.
 10. dev patel' den çok çocuk oyuncuya hayran olduğum filmdir. kimine göre aşırı duygu sömürüsü içeriyor. sorarım size. gerçekten mi? böyle bir konu olabilecek en derli toplu şekilde yansıtılmış. kemalettin tuğcu 75 kitaplik konu çıkartır normal şartlarda o kadar garibanlık barındırıyor hikaye aslında. bence bu hali az bile. kapanış sahnesi... sheru. birilerine sesini duyurmak için yapılmış en güzel filmlerden biri. tek bir eleştirim var filme yönelik. allah aşkına o afiş nedir ya? saçma sapan, konuyu yansıtmaktan uzak, bakın içinde aşkta var demek için yapılmış, rezalet bir sey. sözlerime never give up diyerek son vermek istiyorum.